Կիրիլի այցով մեկնարկում է հոգևոր-մշակութային-քաղաքակրթական Արցախի հանձնումը. Աթանեսյան
«Լրատվամիջոցներով, սոցիալական մեդիայով Մոսկվայի և համայն ռուսիո պատրիարք Կիրիլի՝ Բաքու այցի, Մհերիբան Ալիևային եկեղեցական շքանշանով պարգևատրելու դեմ զայրույթի, բողոքի, երբեմն նաև՝ ատելության «իններորդ ալիք» է բարձրացել:
Որքան հիշվում է, ոչ ոք չզայրացավ, չբողոքեց, երբ 2022 թվականի մարտի 22-ին Բաքու այցելեց Ռուսաստանի ԶՈւ ցամաքային զորքերի փոխհրամանատար Կիմը, և նա դեռ Մոսկվա չէր վերադարձել, երբ ադրբեջանցիները տիրացան Փառուխին և Քարագլուխ բարձունքի մի հատվածին: Ֆիզիկա-աշխարհագրական Արցախի հանձնումն այդպես է սկսվել:
Պատրիարք Կիրիլի՝ Բաքու այցով մեկնարկում է հոգևոր-մշակութային-քաղաքակրթական Արցախի հանձնումը: Երեք տարի առաջ Հայաստանի իշխանությունը չկարողացավ կանխել «նյութական» Արցախի հանձնումը: Այսօր Հայ առաքելական եկեղեցին, գոնե հրապարակային տիրույթում, ոչինչ չի ձեռնարկում, որպեսզի կանխի հոգևոր-մշակութային-քաղաքակրթական Արցախի հանձնումը: Եկեղեցու սպասավորները ներքաղաքական խնդիրներ են կարգավորում՝ գերազանցապես աջակցելով ինստիտուցիոնալ ընդդիմությանը, որն, ի դեպ, Արցախ վերադարձի հնարավորություն է ներշնչում: Բայց եթե հանձնվի նաև հոգևոր-քաղաքակրթական Արցախը, էլ ի՞նչ վերադարձ կամ ու՞ր վերադարձ:
Որևէ խնդիր լուծելու համար նախ այն պետք է հասկանալ: Իսկ մենք միայն ցավից ճչում ենք, իսկ ցավն ինչից է՝ չենք ուզում պարզել: Ինչպես հիվանդը, որ բժշկի ցուցումով МРТ պիտի անցնի, բայց դիմում է «բուսաբուժության օգնությանը»»:

"A "ninth wave" of anger, protest, and sometimes even hatred has risen in the media and social media against the visit of Patriarch Kirill of Moscow and All Russia to Baku and the awarding of a church order to Mehriban Aliyeva.
As far as I can remember, no one was angry or complained when Deputy Commander-in-Chief of the Russian Armed Forces Kim visited Baku on March 22, 2022. He had not yet returned to Moscow when the Azerbaijanis took possession of the Parukhin and part of the Karaglukh Heights. This is how the surrender of physical-geographical Artsakh began.
With Patriarch Kirill's visit to Baku, the surrender of spiritual-cultural-civilizational Artsakh begins. Three years ago, the Armenian authorities failed to prevent the surrender of "material" Artsakh. Today, the Armenian Apostolic Church, at least publicly in the sphere, does nothing to stop the surrender of spiritual-cultural-civilizational Artsakh. The ministers of the church regulate domestic political issues, overwhelmingly supporting the institutional opposition, which, by the way, inspires the possibility of returning Artsakh. But if spiritual-civilizational, Artsakh is also surrendered, what return or where will it return?
To solve any problem, it must first be understood. And we only scream in pain, and we do not want to find out what the pain is from. Like a patient who, according to a doctor's prescription, is supposed to undergo an MRI but turns to "herbal medicine for help."