Ինչո՞ւ նույն վճռականությամբ Վարդանյանի ընտանիքը չդիմեց Կիրիլին. Բաբաջանյան
«Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ ԱՄՆ նախագահին հասցեագրած դիմումը, որով նա հորդորում է աջակցել հորը և մյուս հայ գերիներին ազատելու հարցում, անկասկած արժանի է գնահատանքի։ Սակայն մի պարզ, բայց սկզբունքային հարց շարունակում է մնալ օդում՝ ինչո՞ւ նույն վճռականությամբ Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, ընկերները չդիմեցին Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլին, որը հենց Բաքվում էր՝ այն նույն քաղաքում, որտեղ Ռուբեն Վարդանյանը պահվում է բանտում։
Բա չէ՞իք կարող խնդրել, որ պատրիարքը, ով այսօր պարգևներ է հանձնում Ալիևներին՝ նրանց «կրոնական հանդուրժողականության» համար, մտներ Բաքվի բանտ և սեփական աչքով տեսներ, թե ինչպես է այդ հանդուրժողականությունը դրսևորվում հայ գերիների նկատմամբ։ Հիշեցնեիք, որ Ռուբեն Վարդանյանը բանտարկված է միայն այն բանի համար, որ հայ է, քրիստոնյա է։ Հիշեցնեիք, որ հենց Ռուսաստանի պետությունն է, պատրիարքի միջոցով պարգևատրելով Ալիևի ռեժիմը, լուռ քաջալերել Արցախի հայության բռնատեղահանումն ու ճանապարհ հարթել այսօրվա աղետալի իրականության համար։
Ասեք այդ ճշմարտությունը, թե՞ վախենում եք դիմել Մոսկվային։ Ձեր պատկերացումներում Ռուսաստանը միայն փառաբանելու, խոնարհվելու, հնացած աշխարհաքաղաքական պատրանքներին ծառայելու համար է։ Բայց պիտի հստակ գիտակցենք՝ այսպիսի լռությունը ոչ թե առաքելություն է, այլ հանցակցություն։ Ժամանակն է՝ առանց կեղծ երկմտանքի ուղղել բոլոր հարցերը նրանց, ովքեր պատասխանատվություն ունեն մեր ժողովրդի ողբերգության համար»։

"The appeal addressed to the US President by Ruben Vardanyan's son, in which he urges him to support the release of his father and other Armenian prisoners, undoubtedly deserves appreciation. However, a principled but straightforward question remains: why did Ruben Vardanyan's family and friends not turn with the same determination to Patriarch Kirill of Moscow and All Russia, who was in Baku? In the same city, Ruben Vardanyan is being held in prison.
Couldn't you have asked the patriarch, who is today awarding the Aliyevs for their "religious tolerance," to enter the Baku prison and see with his own eyes how this tolerance is manifested towards Armenian prisoners? You could have reminded him that Ruben Vardanyan is imprisoned only because he is Armenian, a Christian. You should remind us that it was the Russian state, by rewarding the Aliyev regime through the patriarch, that silently encouraged the forced displacement of the Armenians of Artsakh and paved the way for today's disastrous reality.
Tell the truth, or are you afraid to turn to Moscow? In your ideas, Russia is only there to glorify, bow down, and serve outdated geopolitical illusions. However, we must realize that such silence is not a mission but complicity in a crime. It is time to address all questions without false hesitation to those responsible for our people's tragedy."