Հայրենադարձության միջազգային երաշխիքներ են պահանջում, բայց՝ միայն Հայաստանից. Աթանեսյան
«Արցախի պետական ինստիտուտների, սահմանադրության պահպանման մասին խոսում են մարդիկ, որ ձայն-ծպտուն չեն հանել, երբ 2022 թվականի նոյեմբերի 4-ին «թավշյա հեղաշրջում» է իրականացվել և նախագահի հրամանագրով արտաքին քաղաքականության և ֆինանսների կառավարման լիազորությունը վերապահվել պետնախարարին:
Մինչդեռ սահմանադրությամբ այդ իրավասությունը/պարտականությունը վերապահված է միայն նախագահին: Բայց ի՞նչ եմ ասում․ այդ մարդիկ նույնիսկ 2020թ. սեպտեմբերի  27-ի ԱԺ նիստին չեն մասնակցել, իսկ ներկա պատգամավորներից ոչ ոք Արայիկ Հարությունյանից չի պահանջել, որ սահմանադրության պահանջը կատարի և ռազմական դրություն հաստատելու մասին հրամանագիր հրապարակի:
Չկա, Արցախում պատերազմ չի եղել, Հայաստանն ու Ադրբեջանն են պատերազմել: Իրենք աղետի, հայրենազրկության հետ ոչ մի կապ չունեն: Իրենք բռնատեղահանվածներ են, ապահովության և հայրենադարձության միջազգային երաշխիքներ են պահանջում: Բայց՝ միայն Հայաստանից»:

They demand international guarantees for repatriation, but only from Armenia. Atanesyan
Former member of the Supreme Council of Armenia and member of the National Assembly of Nagorno-Karabakh, Vahram Atanesyan, wrote on his Facebook page:
“People who did not raise their voices when a “velvet coup” was carried out on November 4, 2022, and by presidential decree, the authority to manage foreign policy and finances was vested in the State Minister are talking about preserving the state institutions and constitution of Artsakh.
Meanwhile, according to the constitution, this authority/duty is vested only in the president. But what am I saying? These people did not participate in the September 27 NA session even in 2020, and none of the deputies present demanded that Arayik Harutyunyan fulfill the constitutional requirement and issue a decree establishing martial law.
There is no such thing; there was no war in Artsakh, and Armenia and Azerbaijan fought a war. They have nothing to do with the disaster, the loss of a homeland. They are internally displaced persons; they demand international guarantees of security and repatriation. But only from Armenia."