Թուրքական լրատվամիջոցների ուղերձը. Ադրբեջանը խոչընդոտում է ՀՀ-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տնօրեն Գոռ Ծառուկյանը սոցցանցի իր էջում գրել է,
«Վերջին 3-4 օրերի ընթացքում թուրքական բազմաթիվ հեռուստաալիքների եթերում և առցանց լրատվամիջոցների լրահոսում տասնյակ նյութերով, հոդվածներով և հաղորդումներով ներկայացվել են ՀՀ պաշտոնական դիրքորոշումներն արտաքին քաղաքական հարցերի լայն շրջանակի շուրջ։ Կարող ենք արձանագրել, որ թուրքական մեդիայում Հայաստանի մասին մեծամասամբ դրական նոտայով, սահմանը բացելու անհրաժեշտության մասին շեշտադրումներով մի քանի օրում այսքան հաղորդում ու հրապարակում չէր եղել:
Մեդիա տուրին մասնակցած Թուրքիայի ազդեցիկ ԶԼՄ֊ների ներկայացուցիչների պատրաստած ռեպորտաժներն ու վերլուծական հաղորդումներն այս օրերին մի քանի անգամ ցուցադրվել են առաջատար TRT World, NTV, Sözcü TV և այլ հեռուստաընկերությունների լրատվական հաղորդումների ընթացքում, տարածվել են Ihlas, Anadolu լրատվական գործակալությունների, T24, Medyascope, Hürriyet, հայկական Agos և մյուս լրատվականների կողմից։ Բացի այդ մեդիատուրի մասնակիցները հյուրընկալվել են այլ հեռուստա-ռադիո հաղորդումների, պատմել են ՀՀ այցի մասին։ Ընդհանուր առմամբ շրջանառվել է մոտ երկու տասնյակ հեռուստա և ռադիո ռեպորտաժ, որոնք գրեթե ամբողջությամբ ներկայացրել են Հայաստանի տեսակետները` Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման, սահմանի բացման, Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման, ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
Երևան հրավիրված խմբում թուրքական և՛ մերձիշխանական, և՛ ընդդիմադիր, և՛ անկախ համարվող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների ներգրավմամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հարցազրույցները լուսաբանվել են հավասարապես բոլոր խոշոր մեդիահարթակներով, և հիմնական ուղերձները հասցվել են այդ երկրի հանրության ամենատարբեր շերտերին։ Ընդ որում՝ լուսաբանումը եղել է ոչ միայն թուրքերեն, այլև՝ անգլերեն (TRT World, Hürriyet Daily News)։
Բացի ռեպորտաժներն ու վերլուծական հաղորդումները, 5 տասնյակից ավել տեքստային նյութեր են հրապարակվել թուրքական առցանց լրատվամիջոցներում, որոնք ևս հիմնականում ներկայացնում են Հայաստանից փոխանցված ուղերձները։
Հատկանշական է, որ թուրքական մի շարք լրատվամիջոցներ չեն խուսափել շրջանառել այն առանցքային ուղերձը, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին։

Директор Центра общественных связей и информации аппарата премьер-министра Армении Гор Царукян написал на своей странице в социальной сети:
«За последние 3-4 дня в эфире множества турецких телеканалов и в новостных лентах онлайн-СМИ десятками материалов, статей и передач были представлены официальные позиции Армении по широкому кругу вопросов внешней политики. Можно констатировать, что в турецких СМИ за несколько дней не было такого количества передач и публикаций о Армении, в основном с позитивным оттенком и акцентом на необходимость открытия границы.
Репортажи и аналитические передачи, подготовленные представителями влиятельных турецких СМИ, участвовавших в медиатуре, в эти дни неоднократно транслировались в новостных программах ведущих телеканалов TRT World, NTV, Sözcü TV и других, а также распространялись информационными агентствами Ihlas, Anadolu, изданиями T24, Medyascope, Hürriyet, армянским Agos и другими СМИ. Кроме того, участники медиатура были гостями других теле- и радиопрограмм, рассказывая о визите в Армению. В общей сложности было распространено около двух десятков теле- и радиорепортажей, которые почти полностью представили позиции Армении по вопросам армяно-турецкого урегулирования, открытия границы, армяно-азербайджанского урегулирования и разблокировки инфраструктур.
Интервью премьер-министра Никола Пашиняна и специального представителя Рубена Рубиняна, организованные в Ереване с участием представителей как проправительственных, так и оппозиционных, и независимых турецких СМИ, были равно освещены всеми крупными медиаплатформами, а ключевые месседжи дошли до самых разных слоев населения этой страны. При этом освещение велось не только на турецком, но и на английском языке (TRT World, Hürriyet Daily News).
Помимо репортажей и аналитических передач, в турецких онлайн-СМИ было опубликовано более 50 текстовых материалов, которые также в основном передают месседжи, озвученные из Армении.
Примечательно, что ряд турецких СМИ не избегали упоминания ключевого месседжа о том, что Азербайджан препятствует процессу армяно-турецкого урегулирования.