«Մեր ժողովուրդն այսօր չի վստահում որևէ կուսակցության». Գ. Ծառուկյան
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր լրատվամիջոցներին, հանրային գործիչներին՝ այս օրերին իմ քայլերին, իմ գործունեությանը հրապարակայնորեն աջակցելու համար։ Ես բարձր եմ գնահատում Ձեր անկեղծ, մարդկային դիրքորոշումը։ Միաժամանակ՝ ես մի խնդրանք ունեմ. իմ գործունեությունը, այս կամ այն նախաձեռնությունը քննարկելիս, լուսաբանելիս խնդրում եմ ինձ չներկայացնել որպես ԲՀԿ ղեկավար։
Սա ասում եմ այն պատճառով, որ իմ կյանքի այս փուլում, մեր երկրի համար այս դժվարագույն շրջանում ես ինչ անում եմ՝ կուսակցական շահի համար չեմ անում, որպես կուսակցության ղեկավար չեմ անում։
Անում եմ՝ որպես Գ. Ծառուկյան, որպես հայ մարդ, որի կյանքի նպատակն իր երկիրը խաղաղ տեսնելն է, ներքին համերաշխությունը վերականգնելն է, ազգային և պետական վերածննդի սկիզբը դնելն է։
Ասել եմ մեկ տարի առաջ ու հիմա կրկնում եմ. այս վիճակը մեր ազգին սազական չէ։ Մենք խաղաղասեր ու արժանապատիվ ժողովուրդ ենք։ Իրավիճակը, որում հայտնվել ենք, պահանջում է լուծումներ, որոնց չենք կարող գնալ հին, քարացած ձևերով։ Մեր ժողովուրդն այսօր չի վստահում որևէ կուսակցության, քանի որ հասկանում է, որ այսօր որևէ առանձին կուսակցություն չի կարող երկիրը այս վիճակից հանել։
Մեզ հիմա առողջ, ունակ ուժերի և անհատների համախմբում է պետք։ Պիտի խելք խելքի տանք, ուս ուսի տանք՝ երկիրը հանենք այս վիճակից։ Արդեն հետո, երբ կլինի հանդարտ, կայուն վիճակ, թող ստեղծվեն նոր կուսակցություններ, թարմացվեն հները, ինչքան ուզում են՝ բանավիճեն, քննարկեն, վարկանիշներ վաստակեն։
Հիմա, այս դժվար փուլում, մեր երկրին պետք է ունակ, գրագետ մարդկանց համախմբում՝ տարբեր ձևաչափերով, տարբեր միավորներով։ Պիտի գտնենք ձևը՝ համախմբելու մարդկանց, որոնք կարող են գտնել լավագույն լուծումները, որոնք ունեն ոչ ստանդարտ մտածելու ունակություն, փորձ, գիտելիք, դիմացինին լսելու շնորհք։ Մենք բոլոր ոլորտներում ունենք կայացած, գիտակ մարդիկ, որոնք կարող են իրենց ներդրումն ունենալ մեր երկրի վերականգնման գործում։ Հայաստանում և սփյուռքում ունենք բարձր պրոֆեսիոնալներ, ազդեցիկ մարդիկ, բոլոր ոլորտներում՝ տնտեսության կառավարման, արտաքին քաղաքականության, գիտության, կրթության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, քաղաքային պլանավորման, և այլն, և այլն։ Բոլոր ոլորտներում մեզ պետք են մարդիկ, որոնք ունեն աշխատանքի փորձ, կենսափորձ, որ գործ են արել, հաջողության ճանապարհ են անցել, և որոնք կմտածեն ոչ թե կուսակցական կամ անձնական շահի մասին, այլ՝ պետության և ժողովրդի»։

Лидер партии «Процветающая Армения» (ПА) Гагик Царукян написал на своей странице в социальной сети:
«Хочу поблагодарить все СМИ, общественных деятелей за публичную поддержку моих шагов и моей деятельности в эти дни. Я высоко ценю вашу искреннюю, человеческую позицию. В то же время у меня есть одна просьба: при обсуждении моей деятельности, того или иного начинания, освещении их прошу не представлять меня как лидера ПА.
Говорю это потому, что на этом этапе моей жизни, в этот тяжелейший период для нашей страны, все, что я делаю, я делаю не ради партийных интересов и не как руководитель партии.
Я делаю это как Г. Царукян, как армянский человек, целью жизни которого является видеть свою страну мирной, восстановить внутреннюю солидарность, положить начало национальному и государственному возрождению.
Я сказал это год назад и повторяю сейчас: это состояние недостойно нашей нации. Мы миролюбивый и достойный народ. Ситуация, в которой мы оказались, требует решений, к которым мы не можем прийти старыми, закостенелыми методами. Сегодня наш народ не доверяет ни одной партии, потому что понимает: в данный момент ни одна отдельная партия не способна вывести страну из этого состояния.
Нам сейчас нужно объединение здоровых, способных сил и личностей. Мы должны объединить разум и силы, стать плечом к плечу, чтобы вывести страну из этого положения. Уже потом, когда будет спокойная, стабильная ситуация, пусть создаются новые партии, обновляются старые, сколько угодно спорят, обсуждают, зарабатывают рейтинги.
Сейчас, в этот трудный период, нашей стране нужно объединение способных, компетентных людей в разных форматах, с разными объединениями. Мы должны найти способ сплотить людей, которые смогут найти лучшие решения, обладают нестандартным мышлением, опытом, знаниями, умением слушать собеседника. У нас во всех сферах есть состоявшиеся, образованные люди, которые могут внести свой вклад в дело восстановления нашей страны. В Армении и диаспоре есть высококлассные профессионалы, влиятельные личности во всех областях — управления экономикой, внешней политики, науки, образования, культуры, сельского хозяйства, городского планирования и так далее. Во всех сферах нам нужны люди с опытом работы, жизненным опытом, те, кто занимался делом, прошел путь к успеху, и которые будут думать не о партийных или личных интересах, а о государстве и народе».