Գաղտնի փաստաթուղթը բացահայտում էր, որ Հայաստանը պատրաստվում էր Մեղրին փոխանակել ԼՂ հետ
«Քանի որ այսօր ամենակարևոր և ակտուալ թեմաներից մեկը կապված է Մեղրիի հետ, ուզում եմ պատմել ինձ հետ տեղի ունեցած մի դրվագի մասին։
2003 թվականի փետրվար ամսին՝ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ, Միացյալ Նահանգներից վերադարձա Հայաստան և միացա ընդդիմության միասնական նախագահական թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի նախընտրական աշխատանքներին։ Ավելի վաղ սերտ հարաբերություններ էի հաստատել առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ։ Պարբերաբար Հայաստան այցելելիս՝ նրա գրադարանի համար քաղաքագիտական և պատմագիտական գրքեր էի բերում։
Նախընտրական շրջանում սկսեցի Տեր-Պետրոսյանի հետ ինտենսիվ քննարկել որոշ մարտավարական քայլեր, որոնք կարող էին ապահովել Ստեփան Դեմիրճյանի հաղթանակը Քոչարյանի նկատմամբ։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անգնահատելի տեղեկություններ էր փոխանցում ինձ, և ես դրանք խնամքով փոխանցում էի Ստեփան Դեմիրճյանին։ Այսպիսով, Տեր-Պետրոսյանի հետ ունեցած հարաբերություններս ինձ դարձրին Դեմիրճյանի և նրա միջև կապ ապահովող անձ։ Այդ փուլում Տեր-Պետրոսյանի տրամադրած ներքին տեղեկատվությունն անգնահատելի արժեք ուներ։
Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում պետք է տեղի ունենար Ստեփան Դեմիրճյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի հեռուստաբանավեճը։ Այդ օրը Տեր-Պետրոսյանն իր օգնականի միջոցով ինձ հանդիպման կանչեց իր առանձնատուն և հանձնեց մի գաղտնի փաստաթղթի կրկնօրինակ, որը բացահայտում էր Քոչարյան-Օսկանյան տանդեմի կողմից արդեն կայացված որոշումը, համաձայն որի Հայաստանը պատրաստվում էր Մեղրիի ամբողջ շրջանը փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հետ։
Փաստաթուղթը, ԵԽ նախարարների խորհրդում քննարկված քարտեզով, մանրամասն նկարագրում էր այդ փոխանակման մեխանիզմը։ Ես խնամքով փաստաթուղթը հասցրի Ստեփան Դեմիրճյանի նախընտրական շտաբ, նրա հետ առանձնացա իր հանգստի սենյակում և փոխանցեցի Տեր-Պետրոսյանի բառացի հանձնարարականը։
Տեր-Պետրոսյանը խորհուրդ էր տվել, որ Դեմիրճյանը բանավեճի ընթացքում Քոչարյանի հետ ոչ մի պոլեմիկայի մեջ չմտնի, չքննարկի տնտեսություն կամ որևէ այլ հարց՝ բացի այս մեկից։ Նա հորդորել էր հրապարակայնորեն ցուցադրել քարտեզը և հայտարարել․ «Ահա ապացույցը, որ Քոչարյանը մտադիր է եղել Մեղրին փոխանակել Ղարաբաղի հետ։ Այսպիսի փաստաթղթի հեղինակին ես ոչինչ չունեմ ասելու և ոչ մի բանավեճի կարիք չեմ տեսնում»։
Ստեփան Դեմիրճյանը փաստաթուղթը ցույց տվեց շտաբի պետ Ալբերտ Բազեյանին՝ Հանրապետություն կուսակցության հիմնադիր անդամին։ Սակայն վերջինս քարտեզը պատռեց և արգելեց Դեմիրճյանին բանավեճի ժամանակ որևէ կերպ հիշատակել այս հույժ գաղտնի փաստաթուղթը՝ ուղեկցելով իր պահանջն ամենավերջին անվանարկումներով։
Հետո տեղի ունեցավ հայտնի հեռուստաբանավեճը, տեղի ունեցան «ընտրությունները»՝ հայտնի ելքով: Շատ ավելի ուշ՝ Հանրապետություն կուսակցությունից հեռանալուց հետո, պարզվեց Ալբերտ Բազեյանի այդ պահվածքի իրական պատճառները։ Այսօր առավել ևս ամեն ինչ իր տեղն է ընկել»։

A secret document revealed that Armenia was preparing to exchange Meghri for Nagorno-Karabakh
“Since one of the most critical and topical topics today is related to Meghri, I want to tell you about an episode that happened to me.
In February 2003, on the eve of the presidential elections, I returned to Armenia from the United States and joined the campaign of the opposition’s unified presidential candidate, Stepan Demirchyan. I had established close relations with the first president, Levon Ter-Petrosyan. I regularly visited Armenia and brought political science and history books to his library.
During the pre-election period, I began intensively discussing with Ter-Petrosyan some tactical steps that could ensure Stepan Demirchyan’s victory over Kocharyan. Levon Ter-Petrosyan conveyed invaluable information to me, which I carefully conveyed to Stepan Demirchyan. Thus, my relationship with Ter-Petrosyan made me a person who provided a link between Demirchyan and him. At that stage, the inside information provided by Ter-Petrosyan was invaluable.
Before the second round of the presidential elections, a televised debate between Stepan Demirchyan and Robert Kocharyan was to be broadcast on Public Television. That day, Ter-Petrosyan, through his assistant, summoned me to his mansion for a meeting and handed me a copy of a secret document that revealed the decision already made by the Kocharyan-Oskanyan tandem, according to which Armenia was preparing to exchange the entire Meghri region for Nagorno-Karabakh.
The document, with a map discussed in the Council of Ministers of the Council of Europe, described in detail the mechanism of this exchange. I carefully delivered the document to Stepan Demirchyan’s campaign headquarters, separated with him in his restroom, and conveyed Ter-Petrosyan’s literal instructions.
Ter-Petrosyan had advised Demirchyan not to engage in any polemics with Kocharyan during the debate, discuss the economy, or discuss any other issue except this one. He urged the public to display the map publicly and declared, “Here is the proof that Kocharyan intended to exchange Meghri for Karabakh. I have nothing to say to the author of such a document, and I see no need for any debate.”
Stepan Demirchyan showed the document to the chief of staff, Albert Bazeyan, a founding member of the Republic party. However, the latter tore up the map and forbade Demirchyan from mentioning this top-secret document during the debate, accompanying his demand with the latest insults.
Then, the famous television debate took place, and the “elections” took place, with a well-known outcome. The real reasons for Albert Bazeyan’s behavior became clear after leaving the Republic party. Today, everything has fallen into place even more.”