Հայաստանը պետք է հայտարարի, որ չի ճանաչում Բելառուսի ընտրությունների լեգիտիմությունը. Բաբաջանյան
«Հայաստանը ոչ միայն չպետք է շնորհավորի Բելառուսում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները, այլև պետք է պաշտոնապես հայտարարի, որ չի ճանաչում դրա լեգիտիմությունը՝ հաշվի առնելով Բելառուսի իշխանությունների բռնապետական բնույթը և միջազգային նորմերի կոպիտ խախտումները։ Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը պետք է հայտարարվի persona non grata և տրվի 24 ժամ՝ Հայաստանի տարածքը լքելու համար։
Այսպիսի քայլը կլինի տրամաբանական շարունակությունն այն քաղաքականության, որը Հայաստանը նախապես հայտարարել էր՝ իջեցնելով հարաբերությունների մակարդակը Բելառուսի հետ։ Տեր կանգնել սեփական հայտարարություններին՝ նշանակում է ապահովել Հայաստանի պետական դիրքորոշման կշիռը և պաշտպանել երկրի արժանապատվությունը։
Բելառուսի գործող ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հերթական անգամ բացահայտ ցուցադրեց Հայաստանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք՝ մանիպուլացնելով իրավիճակը և օգտագործելով անհիմն հայտարարություններ։ Այս պահվածքը ոչ միայն քաղաքական, այլև բարոյական տեսանկյունից է անընդունելի։
Հայաստանը պետք է անհապաղ նախաձեռնի հարաբերությունների նվազագույն մակարդակի սահմանում Բելառուսի հետ, եթե ոչ՝ ամբողջական դիվանագիտական կապերի խզում, քանի դեռ այդ երկրի ղեկավարը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է։
Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է հստակ ներկայացնել Հայաստանի դիրքորոշումը միջազգային հանրությանը, իրական և անիրական դաշնակիցներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը չի հանդուրժի դաշնակցային պարտավորությունների խախտում և սադրանքներ։
Այս քայլերն, ի լրումն, կհաղորդեն Հայաստանի վճռականությունը՝ պաշտպանելու իր ազգային շահերը, արժանապատվությունը և ինքնիշխանությունը, անկախ որևէ արտաքին ճնշումից կամ մանիպուլյացիայից։ Հայաստանը պետք է օրինակ լինի դիվանագիտական ուժեղ և սկզբունքային քաղաքականություն վարելու գործում»։

Армения должна заявить, что не признает легитимность выборов в Беларуси. Бабаджанян
«Армения не только не должна поздравлять с результатами выборов в Беларуси, но и должна официально заявить, что не признаёт их легитимность, учитывая авторитарный характер белорусской власти и грубые нарушения международных норм. Посол Беларуси в Армении должен быть объявлен persona non grata и получить 24 часа на то, чтобы покинуть территорию Армении.
Этот шаг будет логическим продолжением ранее заявленной политики Армении по снижению уровня отношений с Беларусью. Соблюдать свои собственные заявления — значит обеспечивать вес государственной позиции Армении и защищать достоинство страны.
Действующий лидер Беларуси Александр Лукашенко в очередной раз демонстративно проявил неуважение к Армении, манипулируя ситуацией и делая необоснованные заявления. Такое поведение неприемлемо не только с политической, но и с моральной точки зрения.
Армения должна немедленно инициировать установление минимального уровня отношений с Беларусью, если не полный разрыв дипломатических связей, пока эту страну возглавляет Александр Лукашенко.
Одновременно необходимо чётко представить позицию Армении международному сообществу, реальным и мнимым союзникам, подчеркнув, что Армения не будет терпеть нарушение союзнических обязательств и провокации.
Эти шаги, кроме того, продемонстрируют решимость Армении защищать свои национальные интересы, достоинство и суверенитет, независимо от любого внешнего давления или манипуляций. Армения должна стать примером сильной и принципиальной дипломатической политики».