«Զախարովայի հայտարարությունները լկտիության նոր բարձունք գրավեցին». Գայանե Աբրահամյան
«Զախարովայի երեկվա հայտարարությունները լկտիության նոր բարձունք գրավեցին, ու չնայած՝ դրանք խիստ զայրացնող էին` ակնհայտորեն ինքնախոստովանական ցուցմունք Արցախի կորստի հարցում Ալիևի հետ համագործակցության վերաբերյալ, բայց նաև մեզ կարևոր բան հուշող, առ այն, թե առաջիկայում ռուսական հիմնական նարատիվներն ինչ ուղղությամբ են տանելու, որը, կարծում եմ, դառնալու է հաջորդ ընտրությունների քարոզարշավի ռուսական քաղաքական պրոքսիների բացահայտման հիմնական լակմուսի թուղթը։
ՌԴ ԱԳՆ տիկինը լկտիությամբ պնդում է, որ «բազմիցս խոսել և շեշտել են Ադրբեջանի ԿԱՌՈՒՑՈՂԱԿԱՆ քայլերը իրենց տները լքած բնակչության վերադարձի համար», ու մեղադրում է ՀՀ իշխանություններին, այսինքն, իրենք պահել էին Արցախի բնակչության անվտանգությունը, ՀՀ իշխանությունն էլ բռնի դուրս բերեց արցախցիներին ու հիմա էլ չի թողնում՝ վերադառնան, մինչդեռ, ինչպես տիկինը պնդում է հաջորդիվ, «վերադարձի հնարավորությունը ԵՂԵԼ Է ԵՎ ԿԱ»։
Սա իրապես ամենավերջին սանձարձակ պահվածքն է` խաղալով հարյուր հազարից ավելի արցախցիների անսփոփ ցավի ու ողբերգության հետ, հատկապես՝ մի երկրի ներկայացուցչի կողմից, որը ստանձնել էր պարտավորություն պաշտպանելու արցախցիների անվտանգությունը։
Բայց Զախարովան հիմա բոլորովին պատահական չէ այս թեման այսպես մեկնաբանում, սա շարունակությունն է Վրաստանում արդեն մեծ թափով տարածվող ռուսական նարատիվների, թե` Աբխազիան ետ կբերեք, իսկ եթե ԵՄ գնաք, Ուկրաինա կդառնաք, սարսափելի նկարներով վախեցնելով բնակչությանը և այլն։ Նույնը Հայաստանում են անելու՝ նույն վախերի ու զգացմունքների վրա խաղալով, վերադարձի մասին խոսելով, գուցե, անգամ, կազմակերպելով ու հավաքագրելով վերադառնալ ցանկացողներին... Սրանով լուծելու են մի քանի հարթության հարցեր, որոնք բոլորն էլ Հայաստանի ու հայերի համար կործանարար են լինելու․ այնպես որ, զգոն եղեք։

"Yesterday's statements by Zakharova reached a new height of disrespect, and although they were very annoying, they were clearly a confessed statement regarding the cooperation with Aliyev in the matter of the loss of Artsakh, but they also tell us something important about the direction in which the main Russian narratives will lead shortly, which, I think it will become the primary litmus test for revealing Russian political proxies in the next election campaign.
The lady of the Russian Foreign Ministry brazenly asserts that "many times they spoke and emphasized Azerbaijan's CONSTRUCTIVE steps for the return of the population who left their homes" and blames the RA authorities, that is, they had kept the people of Artsakh safe, the RA authorities forced the people of Artsakh out and now does not allow them to return. In contrast, as the lady claims next, "the possibility of return WAS AND IS."
This is the latest bold behavior, playing with the constant pain and tragedy of more than a hundred thousand Artsakh citizens, especially by the representative of a country that had taken an obligation to protect the security of Artsakh citizens.
But Zakharova interprets this topic like this by chance: this is the continuation of the Russian narratives already spreading in Georgia that you will bring Abkhazia back, and if you go to the EU, you will become Ukraine, scaring the population with terrible pictures, etc. They will do the same in Armenia, playing on the same fears and feelings, talking about return, and maybe even organizing and recruiting those who want to return... This will solve several issues, all of which will be destructive for Armenia and Armenians. So be alert.