Սա ոչ միայն հակահայկական ու հակաիրանական, այլև հակավաշինգտոնյան հրապարակում է. Աննա Դավթյան-Գևորգյան
Իրանագետ Աննա Դավթյան-Գևորգյանը «Ֆեսյբուքի» իր էջում գրել է.
«Ամեն իրանալեզու պարբերական իրանական աղբյուր չի, ինչպես նաև Վաշինգտոնում հաստատված ամեն կայք ու ուղեղային կենտրոն պաշտոնական Վաշինգտոնը չէ։ «Iran international» կայքը հակաիրանական գաղափարախոսությամբ ու տարբեր աղբյուրների համաձայն` սաուդական ֆինանսավորմամբ կայք է։
Այն հանգամանքը, որ այս կայքում լուր է հայտնվում այն մասին, որ Հայաստանն ու Իրանը ռազմական պայմանագիր են կնքել ոչ միայն զենքերի մատակարարման, այլ նաև իրանական ռազմաբազա Հայաստանում տեղակայելու մասին, պետք է դիտարկել երկու առանցքով` հակիրանական և նաև ներքին ԱՄՆ քաղաքականության համատեքստում՝ հակադեմոկրատական։
Պատահական չէ, որ հոդվածում կան մեկնաբանություններ նաև «Middle East Institute» ուղեղային կենտրոնի վերլուծաբաններից։ Այս ուղեղային կենտրոնն էլ ֆինանսական կապեր ունի սաուդցիների հետ ու կոշտ քննադատությամբ է հանդես գալիս դեմոկրատական իշխանության` իրանական քաղաքականության հանդեպ։ Ամերիկյան հանրապետական շրջանակները Իրանի հետ երկխոսության անընդունելիության ու նրա հետ հարցերը ռազմական ճանապարհով լուծելու կողմնակից են ու հատկապես նախընտրական շրջանում անելու են ամեն բան ցույց տալու, որ իրանական «սպառնալիքը» աճել է դեմոկրատների քաղաքականության արդյունքում և որ մեր տարածաշրջանում Վաշինգտոնի ներգրավվածությունն էլ մեծացրել է իրանական ռազմական ներկայությունը։
Այս հանգամանքից օգտվում է բնականաբար նաև Ադրբեջանը` ամեն կերպ «հիշեցնելով», որ իրանական տարածաշրջանային քաղաքականությունը ներառում է նաև հարաբերություններ Հայաստանի հետ։
Այլ կերպ ասած` սա ոչ միայն հակահայկական ու հակաիրանական, այլև հակավաշինգտոնյան հրապարակում է ու պետք է քննարկել նաև դրա նախընտրական համատեքստը»։

This is an anti-Armenian and anti-Iranian publication and an anti-Washington one. Anna Davtyan-Gevorgyan
Iranologist Anna Davtyan-Gevorgyan wrote on her Facebook page.
"Not every Iranian-language periodical is an Iranian source and not every website and think tank established in Washington is official. The "Iran International" website is a website with anti-Iranian ideology and, according to various sources, with Saudi funding.
The fact that news appears on this website that Armenia and Iran have signed a military agreement not only on the supply of weapons but also on the deployment of an Iranian military base in Armenia should be considered from two perspectives: anti-Iranian and anti-democratic in the context of domestic US policy.
It is no coincidence that the article also contains comments from analysts of the "Middle East Institute" think tank. This think tank also has financial ties with the Saudis and strongly criticizes the Iranian policy of the democratic government. The American republican circles are in favor of the inadmissibility of dialogue with Iran and resolving issues with it militarily, and especially during the pre-election period, they will do everything to show that the Iranian "threat" has increased as a result of the Democrats' policy and that Washington's involvement in our region has increased the Iranian military presence.
Naturally, Azerbaijan also takes advantage of this circumstance, "reminding" in every possible way that Iran's regional policy includes relations with Armenia.
In other words, this is not only an anti-Armenian and anti-Iranian publication, but also an anti-Washington publication, and its pre-election context should be discussed."