Իլհամ Ալիևի համար չկա ոչ պատմական, ոչ իրական Հայաստան. Վահրամ Աթանեսյան
«Քանի որ ինստիտուցիոնալ ընդդիմությունը Հայաստանի ապագայի քաղաքական հայեցակարգ չի ներկայացնում, ամենայն հավանականությամբ չի էլ ներկայացնի, մնում է ենթադրել, որ իշխանափոխության ձգտումը մեկ նպատակ ունի՝ վերականգնել «հավերժական կռվի» գաղափարախոսությունը, ներկայացնել այնպես, որ ազգային իղձերի իրականացման հնարավորություն կար, բայց Նիկոլ Փաշինյանը տապալեց:
Անհասկանալի է մնում, թե իշխանության գալու դեպքում 2018թ. ապրիլ-մայիսյան իրադարձությունները, վարչապետի պաշտոնում Փաշինյանի ընտրությունը պատմա-քաղաքագիտական ինչ մատրիցայով է ներկայացվելու, արդյո՞ք Ստեփանակերտում 2023թ. օգոստոսի 8-ի սահմանադրական հեղաշրջումը նույնպես նրան է վերագրվելու:
Բայց եթե լուրջ, ապա իշխանությունը և ընդդիմությունը մի պարզ ճշմարտություն պիտի իմանան. Իլհամ Ալիևի համար չկա ոչ պատմական, ոչ իրական Հայաստան: Հայաստանաբնակ 3 միլիոն մարդու, մեծ հաշվով, չի հուզում՝ նժդեհականությու՞նն է ազգային գաղափարախոսություն, ՀՅԴ ծրագի՞րը, թե՞ Նիկոլ Փաշինյանի «Երկրի հակառակ կողմը»:

For Ilham Aliyev, there is neither historical nor real Armenia. Vahram Atanesyan
"Since the institutional opposition does not present a political concept for the future of Armenia, most likely it will not, it remains to assume that the desire for a change of power has one goal: to restore the ideology of "eternal struggle," to present it in such a way that there was a possibility of realizing national aspirations, but Nikol Pashinyan defeated it.
It remains unclear, in the case of coming to power, how the events of April-May 2018, the election of Pashinyan as the prime minister, will be presented in what historical-political matrix, and whether the constitutional coup of August 8, 2023, in Stepanakert, will also be attributed to him.
But seriously, the government and the opposition should know a simple truth. For Ilham Aliyev, there is neither historical nor natural Armenia. The 3 million people living in Armenia do not care whether Nzhdehism is a national ideology, ARF program, or Nikol Pashinyan's "Opposite side of the country."