Որոշեցին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման համար լեգիտիմ հիմքեր ստեղծել
«Չկարողանալով ներսում ակումուլացնել իշխանազավթման համար անհրաժեշտ ներքին պաշար, որոշեցին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման համար լեգիտիմ հիմքեր ստեղծել։
Հաստատվեց այն ինչի մասին զգուշացնում էի՝ եպիսկոպոսական վեղարի ետևում տաքնված քոչարյանամերձ ռուսական գործակալական ցանցի պարագլուխ-«դիվանագետներն» ու քաղաքական շրջանակները, ինչպես նաև հենց ինքը՝ շարժման առաջնորդ սրբազան հայրը նպատակադրվել են խափանել մայիսի 15-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների կողմից սահմանազատման գործընթացի աշխատակարգային արձանագրության ստորագրումը, որը հետո պետք է ուղարկվի ԱԺ՝ վավերացման։
Եթե ինչ որ ճանապարհով «սրբազան» շարժմանը հաջողվի հասնել հռչակված նպատակին, ապա վստահ լինենք, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանի հրահրմամբ լեգիտիմ իրավունք է ստանում Հայաստանի դեմ հարձակվել՝ սահմանի ցանկացած հատվածից։ Ադրբեջանն իր գործողությունները կհիմնավորի միջազգային լայն աջակցություն ստացած Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատում իրականացնելու Հայաստանի միակողմանի կերպով հրաժարվելու հանգամանքով։
Կասկած չկա, որ միջոցների մեջ խտրություն չդնող այս ոհմակը որոշել է հասնել Հայաստանի պետականության ջախջախման՝ ներսից։ Հուսամ եկեղեցին, վեհափառ հայրապետը հասկանում են իրենց պատասխանատվությունը պետության և ժողովրդի առջև, և րոպե առաջ անհրաժեշտ քայլերը կձեռնարկեն այս ազգակործան նպատակադրումն օրորոցում խեղդելու համար»։

They decided to create legitimate grounds for Azerbaijan's attack on Armenia
"Unable to accumulate the internal reserves necessary for a power seizure, they decided to create legitimate grounds for Azerbaijan's attack on Armenia.
It confirmed what I warned about: the leaders of the Kocharian-friendly Russian agency network, "diplomats" and political circles, as well as the leader of the movement, the holy father himself, aimed to disrupt the signing of the protocol of the demarcation process by the deputy prime ministers of Armenia and Azerbaijan on May 15. , which should then be sent to the National Assembly for ratification.
If by any means the "sacred" movement succeeds in achieving its declared goal, then let's be sure that Azerbaijan gets a legitimate right to attack Armenia from any part of the border at the instigation of Russia. Azerbaijan will justify its actions based on Armenia's unilateral refusal to demarcate borders based on the Alma-Ata declaration, which received broad international support.
There is no doubt that this gang, which does not discriminate in any way, has decided to achieve the crushing of the statehood of Armenia from within. I hope that the church and His Holiness the patriarch understand their responsibility before the state and the people, and they will take the necessary steps to suffocate this nation-destructive goal in the cradle."