Որոշեցին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման համար լեգիտիմ հիմքեր ստեղծել
«Չկարողանալով ներսում ակումուլացնել իշխանազավթման համար անհրաժեշտ ներքին պաշար, որոշեցին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման համար լեգիտիմ հիմքեր ստեղծել։
Հաստատվեց այն ինչի մասին զգուշացնում էի՝ եպիսկոպոսական վեղարի ետևում տաքնված քոչարյանամերձ ռուսական գործակալական ցանցի պարագլուխ-«դիվանագետներն» ու քաղաքական շրջանակները, ինչպես նաև հենց ինքը՝ շարժման առաջնորդ սրբազան հայրը նպատակադրվել են խափանել մայիսի 15-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների կողմից սահմանազատման գործընթացի աշխատակարգային արձանագրության ստորագրումը, որը հետո պետք է ուղարկվի ԱԺ՝ վավերացման։
Եթե ինչ որ ճանապարհով «սրբազան» շարժմանը հաջողվի հասնել հռչակված նպատակին, ապա վստահ լինենք, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանի հրահրմամբ լեգիտիմ իրավունք է ստանում Հայաստանի դեմ հարձակվել՝ սահմանի ցանկացած հատվածից։ Ադրբեջանն իր գործողությունները կհիմնավորի միջազգային լայն աջակցություն ստացած Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատում իրականացնելու Հայաստանի միակողմանի կերպով հրաժարվելու հանգամանքով։
Կասկած չկա, որ միջոցների մեջ խտրություն չդնող այս ոհմակը որոշել է հասնել Հայաստանի պետականության ջախջախման՝ ներսից։ Հուսամ եկեղեցին, վեհափառ հայրապետը հասկանում են իրենց պատասխանատվությունը պետության և ժողովրդի առջև, և րոպե առաջ անհրաժեշտ քայլերը կձեռնարկեն այս ազգակործան նպատակադրումն օրորոցում խեղդելու համար»։

Решили создать законные основания для нападения Азербайджана на Армению
Об этом на своей странице в Facebook написал председатель партии "Во имя республики" Арман Бабаджанян.
«Не имея возможности накопить внутренние резервы, необходимые для захвата власти, они решили создать легитимные основания для нападения Азербайджана на Армению.
Подтвердилось то, о чем я предупреждал: лидеры дружественной Кочаряну российской агентурной сети, «дипломатов» и политических кругов, а также лидер движения сам святой отец преследовали цель сорвать подписание протокола о процессе демаркации 15 мая вице-премьерами Армении и Азербайджана, который затем должен быть направлен в Национальное собрание для ратификации.
Если каким-либо образом «священному» движению удастся достичь заявленной цели, то давайте будем уверены, что Азербайджан получит законное право напасть на Армению с любого участка границы по наущению России. Азербайджан будет основывать свои действия на основе одностороннего отказа Армении от демаркации границ на основании Алма-Атинской декларации, получившей широкую международную поддержку.
Нет сомнений в том, что эта группа, не различающая средств, решила добиться разрушения армянской государственности изнутри. Надеюсь церковь, Католикос понимают свою ответственность перед государством и народом и предпримут необходимые шаги, чтобы задушить эту народоразрушительную цель в колыбели».