Ռուսաստանը Ուկրաինային ուղիղ բանակցությունների կոչ է արել
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի բանակցությունները վերսկսման դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, կլինեն ուղիղ՝ առանց միջնորդների։ Դա լավագույն տարբերակը կլիներ»․ «ՏԱՍՍ»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ երկրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսեյ Պոլիշչուկը։
Դիվանագետն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ անցյալ տարի ուկրաինական կողմի հետ բանակցություններն ուղղակի են եղել։
«Մինչ այժմ մենք ուղիղ շփվել ենք ուկրաինացիների հետ՝ դրա համար օգտագործելով այն հարթակները, որոնք սիրով տրամադրվել են մեզ, ինչը մենք շատ ենք գնահատում։ Անցյալ տարվա փետրվար-ապրիլին ռուս-ուկրաինական երկխոսության երեք փուլ տեղի ունեցավ Բելառուսում, մեկը՝ Թուրքիայում։ Այնուհետ գրեթե ամենօրյա շփումներն իրականացվել են տեսակապի միջոցով»,- հավելել է Պոլիշչուկը։

Russia called Ukraine for direct negotiations
Director of the Second Department of the Russian Foreign Ministry, Alexey Polishchuk, stated in an interview with "TASS," that "If the negotiations between Russia and Ukraine resume, they will most likely be direct without intermediaries. That would be the best option."
The diplomat drew attention to the fact that last year the negotiations with the Ukrainian side were direct.
"Until now, we have communicated directly with Ukrainians using the platforms kindly provided to us, which we appreciate very much. In February-April last year, three rounds of Russian-Ukrainian dialogue took place in Belarus and one in Turkey. After that, almost daily contacts were carried out through telekinesis," Polishchuk added.