Ուկրաինայի խոշորագույն հիդրոէլեկտրակայանում պայթյուն է տեղի ունեցել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ուժեղ պայթյուն է տեղի ունեցել Ուկրաինայի ամենամեծ էլեկտրակայանում՝ Դնեպրոգեսում։ Ականատեսները համացանցում հրապարակել են տեսագրություն, որտեղ երևում է, որ էլեկտրակայանի տարածքից թանձր, սև ծուխը գալիս։ Նախկինում վնասվել էր պատնեշի տարածքում գտնվող ենթակայանը։ Միջադեպի մասին տեղեկությունը հաստատել է Զապորոժիեի շրջանի ռազմա-քաղաքացիական վարչակազմի անդամ Վլադիմիր Ռոգովը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարությունը հայտնել էր, որ երկիրը հոկտեմբերի 11-ից, ռուսական հրթիռային հարվածներից հետո, կդադարեցնի էլեկտրաէներգիայի արտահանումը։ Ուկրաինայի գերատեսչությունում հավելել են, որ նման որոշում է կայացվել ներքին էլեկտրահամակարգի կայունացման համար։
Ինչպես հաղորդում են տեղական մամուլը և իշխանությունները, Ուկրաինայի Խարկովի, Չերկասիի, Դնեպրոպետրովսկի և Զապորոժյեի մարզերում հրթիռային հարձակումներ են իրականացվել ենթակառուցվածքի կարևորագույն օբյեկտների վրա։

An explosion occurred at the largest hydroelectric power plant in Ukraine (VIDEO)
An intense explosion occurred at the largest power plant in Ukraine, Dniproges. Eyewitnesses published a video on the Internet showing that thick, black smoke was coming from the power plant area. Previously, the substation in the size of ​​the dam was damaged. The information about the incident was confirmed by Vladimir Rogov, a member of the military-civil administration of the Zaporizhia region.
Earlier, the Ministry of Energy of Ukraine announced that the country would stop exporting electricity from October 11 after the Russian missile attacks. The superintendence department of Ukraine added that such a decision was made to stabilize the domestic electricity system.
As reported by the local press and the authorities, missile attacks were carried out on the most critical infrastructure facilities in Kharkiv, Cherkasy, Dnipropetrovsk, and Zaporizhzhia regions of Ukraine.