Էրդողանը բանակցում է Զելենսկու ու Պուտինի հետ
Էրդողանը հայտարարել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտին առանձնահատուկ նշանակություն ունի Ռուսաստանի դիրքորոշումը։ Էրդողանը հիշեցրել է, որ Ուզբեկստանում ծավալուն բանակցություններ է վարել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ «Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 200 գերիների փոխանակման մասին։ Սա լավ նվաճում է... Մյուս կողմից, մեր ընկերներն ու տեխնիկական անձնակազմը համակողմանիորեն զբաղվում են ագրոարտադրանքի հարցերով»,-հայտնել է նա։
Էրդողանի խոսքով՝ Թուրքիան բանակցություններ է վարում ինչպես ռուսական, այնպես էլ ուկրաինական կողմի հետ՝ ձգտելով արդյունքի հասնել։
«Մենք բանակցում ենք և Պուտինի, և Զելենսկու հետ։ Նաև՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն է շարունակում շփումները նրանց հետ։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Եթե մենք ուզում ենք արդյունքի հասնել, մենք պետք է բանակցենք երկու առաջնորդների հետ, ոչ թե հանդես գանք նրանցից մեկի կողմից։ Իհարկե, կարևոր է նաև տեսնել, որ ոչ միայն ուկրաինական կողմից են մարդիկ զոհվում, այլև՝ ռուսական»,- ամփոփել է Էրդողանը։

Erdogan is negotiating with Zelensky and Putin
Erdogan stated that Russia's position was critical to ending the Russian-Ukrainian war. Erdogan reminded that he held extensive negotiations with President Vladimir Putin in Uzbekistan. "An agreement was reached on the exchange of 200 prisoners. This is a good achievement... On the other hand, our friends and technical staff are dealing comprehensively with the issues of agro products," he said.
According to Erdogan, Turkey is negotiating with the Russian and Ukrainian sides, striving to achieve a result.
"We are negotiating with Putin and Zelensky. Also, the Secretary General of the UN continues in contact with them. What does it mean? If we want to achieve results, we need to negotiate with both leaders, not stand for one of them. Of course, it is also important to see that not only people are killed on the Ukrainian side, but also the Russian side," Erdogan concluded.