Իլոն Մասկին պատկանող Grok արհեստական բանականության մոդելը այլևս չի կարող խմբագրել իրական մարդկանց լուսանկարները՝ նրանց պատկերելով բաց հագուստով : Wրոշումն ընդունվել է ԱԻ-ի միջոցով ստեղծված սեռական բնույթի դիպֆեյքերի (deepfake) լայն տարածման և հասարակական բուռն արձագանքի ֆոնին։
«Մենք ձեռնարկել ենք միջոցներ, որպեսզի Grok-ը թույլ չտա խմբագրել իրական մարդկանց լուսանկարները և պատկերել նրանց բաց հագուստով, ինչպես օրինակ՝ բիկինով։ Այս սահմանափակումը տարածվում է բոլոր օգտատերերի վրա, ներառյալ վճարովի բաժանորդներին»,– ասված է X հարթակի պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Փոփոխությունների մասին հայտարարվել է Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազի հայտարարությունից մի քանի ժամ անց, որում նշվում էր, որ նահանգի իշխանությունները հետաքննում են Grok-ի միջոցով ստեղծված սեռական բնույթի դիպֆեյքերի տարածումը, այդ թվում՝ երեխաների պատկերներով։
Ընկերությունն ընդգծել է նաև, որ Grok-ի միջոցով լուսանկարների խմբագրումը հասանելի կլինի միայն վճարովի բաժանորդներին։
Ըստ հայտարարության՝ այս փոփոխությունը լրացուցիչ պաշտպանության մակարդակ կավելացնի և կօգնի պատասխանատվության ենթարկել այն անձանց, ովքեր կփորձեն Grok-ն օգտագործել օրենքը կամ X-ի կանոնները խախտելու համար։

Grok restricts editing of photos of real people
Elon Musk's Grok artificial intelligence model can no longer edit photos of real people to show them in revealing clothing. The decision was made against the backdrop of the widespread spread of sexual deepfakes created using AI and a strong public response.
"We have taken measures to prevent Grok from editing photos of real people to show them in revealing clothing, such as bikinis. This restriction applies to all users, including paid subscribers," the X platform said in an official statement.
The changes were announced a few hours after the California Attorney General's statement, which stated that state authorities were investigating the spread of sexual deepfakes created using Grok, including images of children.
The company also emphasized that photo editing through Grok will be available only to paid subscribers.
According to the statement, this change will add layer of protection and help hold accountable those who attempt to use Grok to violate the law or X's rules.