Իլոն Մասկին պատկանող Grok արհեստական բանականության մոդելը այլևս չի կարող խմբագրել իրական մարդկանց լուսանկարները՝ նրանց պատկերելով բաց հագուստով : Wրոշումն ընդունվել է ԱԻ-ի միջոցով ստեղծված սեռական բնույթի դիպֆեյքերի (deepfake) լայն տարածման և հասարակական բուռն արձագանքի ֆոնին։
«Մենք ձեռնարկել ենք միջոցներ, որպեսզի Grok-ը թույլ չտա խմբագրել իրական մարդկանց լուսանկարները և պատկերել նրանց բաց հագուստով, ինչպես օրինակ՝ բիկինով։ Այս սահմանափակումը տարածվում է բոլոր օգտատերերի վրա, ներառյալ վճարովի բաժանորդներին»,– ասված է X հարթակի պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Փոփոխությունների մասին հայտարարվել է Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազի հայտարարությունից մի քանի ժամ անց, որում նշվում էր, որ նահանգի իշխանությունները հետաքննում են Grok-ի միջոցով ստեղծված սեռական բնույթի դիպֆեյքերի տարածումը, այդ թվում՝ երեխաների պատկերներով։
Ընկերությունն ընդգծել է նաև, որ Grok-ի միջոցով լուսանկարների խմբագրումը հասանելի կլինի միայն վճարովի բաժանորդներին։
Ըստ հայտարարության՝ այս փոփոխությունը լրացուցիչ պաշտպանության մակարդակ կավելացնի և կօգնի պատասխանատվության ենթարկել այն անձանց, ովքեր կփորձեն Grok-ն օգտագործել օրենքը կամ X-ի կանոնները խախտելու համար։

Grok ограничивает редактирование фотографий реальных людей
Модель искусственного интеллекта Grok, принадлежащая Илону Маску, больше не может редактировать фотографии реальных людей, изображая их в откровенной одежде. Решение было принято на фоне широкого распространения созданных с помощью ИИ дипфейков (deepfake) сексуального характера и бурной общественной реакции.
«Мы предприняли меры, чтобы Grok не позволял редактировать фотографии реальных людей и изображать их в откровенной одежде, как, например, в бикини. Это ограничение распространяется на всех пользователей, включая платных подписчиков», — говорится в официальном заявлении платформы X.
Об изменениях было объявлено через несколько часов после заявления генерального прокурора Калифорнии, в котором отмечалось, что власти штата расследуют распространение созданных через Grok сексуальных дипфейков, в том числе с изображениями детей.
Компания также подчеркнула, что само редактирование фотографий с помощью Grok останется доступным только для платных подписчиков.
Согласно заявлению, это изменение добавит дополнительный уровень защиты и поможет привлечь к ответственности лиц, которые попытаются использовать Grok для нарушения закона или правил платформы X.