IPhone․ 19 տարի առաջ այս օրը ներկայացվեց առաջին սմարթֆոնը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
2007 թվականի հունվարի 9-ին Apple-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Սթիվ Ջոբսը Սան Ֆրանցիսկոյում անցկացվող Macworld Conference & Expo-ի ընթացքում ներկայացրեց մի սարք, որը հետագայում արմատապես փոխեց տեխնոլոգիական աշխարհը՝ առաջին iPhone-ը։
«Այսօր մենք ներկայացնում ենք երեք հեղափոխական սարք...»,- ասել էր Ջոբսը։
Նա հայտնել էր, որ Apple-ը ներկայացնում է երեք հեղափոխական արտադրանք՝ լայնէկրան iPod՝ հպման կառավարմամբ, նորարարական հեռախոս և ինտերնետ կապով շարժական սարք, որոնք իրականում միավորվում են մեկ սարքի մեջ՝ iPhone-ի։
Նոր արտադրանքը համադրում էր բջջային հեռախոսի, iPod-ի և ինտերնետ բրաուզերի գործառույթները՝ հպումային էկրանի միջոցով։ Այն առանձնանում էր ֆիզիկական ստեղնաշարի բացակայությամբ, multi-touch տեխնոլոգիայով և ամբողջական վեբ բրաուզերով։
Apple-ի գնահատմամբ՝ iPhone-ը կոչված էր փոխելու բջջային կապի և թվային տեխնոլոգիաների օգտագործման ձևը։ Առաջին iPhone-ի վաճառքը ԱՄՆ-ում մեկնարկեց 2007 թվականի հունիսի 29-ին։ Գինը մոտավորապես 500-600 դոլարի սահմաններում էր, ինչն այն ժամանակ մեծ գումար էր։

IPhone: 19 years ago today, the first smartphone was introduced (VIDEO)
On January 9, 2007, Apple co-founder and CEO Steve Jobs introduced a device that would later radically change the technological world - the first iPhone - at the Macworld Conference & Expo in San Francisco.
"Today we are introducing three revolutionary devices...", Jobs said.
He announced that Apple was introducing three revolutionary products: a widescreen iPod with touch control, an innovative phone, and a mobile device with Internet access, which are actually combined into one device - the iPhone.
The new product combined the functions of a mobile phone, an iPod, and an Internet browser through a touchscreen. The absence of a physical keyboard, multi-touch technology, and a full web browser distinguished it.
According to Apple, the iPhone was designed to change how mobile communications and digital technologies are used. Sales of the first iPhone began in the United States on June 29, 2007. The price was around $500-600, which was a lot of money at the time.