Այս գիշեր երկնքում պայծառ հրագնդեր կհայտնվեն
Հունվարի 3-ի վաղ առավոտյան երկնքում իր գագաթնակետին կհասնի տարվա ամենակարճատև և յուրահատուկ մետեորային հոսքերից մեկը՝ Քվադրանտիդները։ Թեև լիալուսինը կարող է դժվարացնել թույլ մետեորների դիտումը, ճիշտ ժամանակին երկինք նայող աստղադիտողները կարող են տեսնել վառ հրագնդեր։
Քվադրանտիդները հայտնի են դեռ 1825 թվականից և առանձնանում են իրենց կարճատև գագաթնակետով․ ի տարբերություն Պերսեիդների կամ Ջեմինիդների, դրանց ակտիվ փուլը տևում է ընդամենը մոտ վեց ժամ։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ Երկիրը արագ անցնում է 2003 EH1 աստերոիդի թողած խիտ և նեղ բեկորային հոսքի միջով։
Իդեալական պայմաններում Քվադրանտիդները կարող են ապահովել մինչև 120 մետեոր մեկ ժամում, սակայն այս տարի պայծառ լուսնի պատճառով տեսանելի կլինեն հիմնականում միայն ամենավառ մետեորները՝ հրագնդերը։ Միջազգային մետեորային կազմակերպության տվյալներով՝ այս տարի կարելի է սպասել ժամում մինչև 10 տեսանելի մետեոր։
Քվադրանտիդների մետեորային հոսքը ակտիվ է դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 12-ը, իսկ գագաթնակետը՝ հունվարի 2-ի և 3-ի գիշերը։

Bright fireworks will appear in the sky tonight
One of the year’s shortest and most unique meteor showers, the Quadrantids, will peak in the sky early on January 3. While the full moon can make it difficult to see faint meteors, skywatchers who look to the sky at the right time can expect to see bright fireworks.
The Quadrantids have been known since 1825 and are notable for their short peak: unlike the Perseids or Geminids, their active phase lasts only about six hours. This is because Earth is passing through a dense, narrow stream of debris left behind by asteroid 2003 EH1.
Under ideal conditions, the Quadrantids can produce up to 120 meteors per hour, but this year, due to a bright moon, only the brightest meteors, the fireworks, will be visible. According to the International Meteor Organization, this year you can expect up to 10 visible meteors per hour.
The Quadrantid meteor shower is active from December 28 to January 12, with a peak on the night of January 2 and 3.