TikTok-ի սեփականատերերը համաձայնել են իրենց ԱՄՆ բիզնեսի մեծ մասը վաճառել ներդրողներին՝ արգելափակումից խուսափելու համար։
TikTok-ը հայտարարել է, որ գործարքը թույլ կտա «ավելի քան 170 միլիոն ամերիկացիների շարունակել բացահայտել անսահմանափակ հնարավորությունների աշխարհը և մաս կազմել կենսականորեն կարևոր համաշխարհային համայնքի»։
Գործարքը նախատեսված է կնքել հունվարի 22-ին։ Սա կավարտի Վաշինգտոնի՝ տարիներ շարունակ ByteDance-ին ստիպելու իր ամերիկյան գործունեությունը վաճառելու փորձերը։ ԱՄՆ կառավարությունը ազգային անվտանգության հետ կապված մտահոգություններ է հայտնել գործարքի վերաբերյալ։
2024 թվականի ապրիլին, Բայդենի վարչակազմի օրոք, ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել էր օրենք, որն արգելում էր TikTok-ը ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով, եթե ընկերությունը չվաճառվի։

TikTok owners agree to sell
TikTok said the deal would allow “more than 170 million Americans to continue discovering a world of unlimited opportunities and being part of a vital global community.”
The deal is set to close on January 22. This would end years of Washington’s efforts to compel ByteDance to divest its U.S. operations. The US government has raised national security concerns about the deal.
In April 2024, under the Biden administration, the US Congress passed a law that would ban TikTok on national security grounds unless the company is sold.