AI ընկերությունների անվտանգության պրակտիկաները «հեռու են համաշխարհային ստանդարտներից»
Future of Life Institute-ի նոր հրապարակած AI Safety Index-ի տվյալներով՝ Anthropic, OpenAI, xAI և Meta ընկերությունների կիրառած անվտանգության մեխանիզմները «զգալիորեն ետ են մնում ձևավորվող միջազգային պահանջներից»։
Գնահատումն իրականացրած անկախ փորձագետների խումբը պարզել է, որ մինչ ընկերությունները մրցում են գերբանականություն (superintelligence) ստեղծելու ուղղությամբ, նրանցից ոչ մեկը չի մշակել վստահելի մեթոդաբանություն նման հզոր համակարգերի վերահսկման համար։
Հետազոտության հրապարակումը համընկել է միջադեպերի հետ. հատկապես վերջին ամիսներին արձանագրվել են AI չաթ-բոտերի հետ կապված մի շարք ինքնասպանության և ինքնավնասման դեպքեր, որոնք նոր հարցադրումներ են առաջացրել «մարդուց խելացի» համակարգերի հնարավոր վնասների վերաբերյալ։
«Չնայած վերջին սկանդալներին՝ AI-ով հաքինգի, ինչպես նաև AI-ի օգտագործմամբ պայմանավորված հոգեկան խանգարումների և ինքնավնասումների դեպքերին, ամերիկյան AI ընկերությունները շարունակում են մնալ ավելի թույլ կարգավորման դաշտում, քան անգամ ռեստորանները, և շարունակում են ակտիվորեն լոբբինգ անել պարտադիր անվտանգության ստանդարտների դեմ», - նշել է MIT-ի պրոֆեսոր, Future of Life Institute-ի նախագահ Մաքս Թեգմարկը։
AI ոլորտում մրցավազքը շարունակվում է. տեխնոլոգիական հսկաները հարյուր միլիարդավոր դոլարներ են ուղղում մեքենայական ուսուցման համակարգերի ընդլայնմանն ու կատարելագործմանը։

According to the Future of Life Institute’s newly released AI Safety Index, the safety mechanisms used by companies such as Anthropic, OpenAI, xAI, and Meta “fall significantly short of emerging international requirements.”
The independent panel of experts who conducted the assessment found that, while companies are racing to create superintelligence, none has developed a reliable methodology for controlling such robust systems.
The publication of the study coincided with incidents: in recent months, several cases of suicide and self-harm related to AI chatbots have been recorded, raising new questions about the potential harm of “smarter than a human” systems.
“Despite recent scandals involving AI hacking, as well as cases of AI-induced mental disorders and self-harm, American AI companies remain less regulated than even restaurants and continue to lobby against mandatory safety standards actively,” said Max Tegmark, a professor at MIT and president of the Future of Life Institute.
The race in AI continues, with tech giants pouring hundreds of billions of dollars into expanding and improving machine learning systems.