Ամերիկյան էլեկտրամոբիլների արտադրող Tesla-ն իր մատակարարներից պահանջում է հրաժարվել Չինաստանում արտադրված բաղադրիչներից՝ ԱՄՆ-ում արտադրվող ավտոմեքենաների համար։ Այս մասին հայտնում է Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Նրանց տվյալներով՝ ընկերությունը նախատեսում է մոտ մեկ-երկու տարվա ընթացքում ամբողջությամբ անցնել Չինաստանից դուրս արտադրված պահեստամասերի օգտագործման։
«Tesla-ն պահանջում է, որ մատակարարները բացառեն Չինաստանում արտադրված բաղադրիչներն ԱՄՆ-ում արտադրվող իր մեքենաների արտադրության գործընթացից, ինչը հերթական օրինակն է ԱՄՆ–Չինաստան սրվող գեոպոլիտիկական լարվածության ազդեցության։ Ընկերությունը մտադիր է առաջիկա մեկ-երկու տարվա ընթացքում ամբողջությամբ անցնել Չինաստանից դուրս արտադրված պահեստամասերի»,- նշում է պարբերականը։
Պարբերականի աղբյուրների համաձայն՝ դեռ այս տարվա սկզբին Tesla-ն որոշում է ընդունել դադարեցնել համագործակցությունը Չինաստանի մատակարարների հետ՝ ԱՄՆ-ում արտադրվող իր մեքենաների համար։ Tesla-ն և նրա մատակարարներն արդեն փոխարինել են մի շարք չինական բաղադրիչներ այլ երկրներում արտադրված մասերով։ Ընկերությունն արագացրել է Չինաստանից կախվածությունից հրաժարվելու իր պլանների իրականացումն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բարձր ներմուծման մաքսատուրքեր է կիրառել չինական ապրանքների նկատմամբ։

American electric car manufacturer Tesla is demanding that its suppliers stop using components made in China for cars manufactured in the United States. The Wall Street Journal reports this, citing its sources.
According to them, the company plans to completely switch to using parts made outside China within a year or two.
Tesla is demanding that suppliers exclude components made in China from the production process of its cars manufactured in the United States, which is another example of the impact of escalating geopolitical tensions between the United States and China. The company intends to completely switch to parts made outside China within the next year or two,” the newspaper notes.
According to the newspaper’s sources, earlier this year, Tesla decided to stop cooperating with Chinese suppliers for its cars manufactured in the United States. Tesla and its suppliers have already replaced several Chinese components with parts manufactured in other countries. The company has accelerated its plans to reduce its dependence on China following the imposition of high import tariffs on Chinese goods by US President Donald Trump.