OpenAI-ն կդառնա AMD-ի բաժնետեր․ նոր միլիարդանոց գործարք արհեստական բանականության ոլորտում
Արհեստական բանականության առաջատար OpenAI և չիպ արտադրող Advanced Micro Devices (AMD) ընկերությունները հայտարարել են ռազմավարական համագործակցության մասին, որով Սեմ Ալթմանի ղեկավարած OpenAI-ն ստանա մինչև 10% բաժնեմաս AMD-ում։
Գործարքի արդյունքում AMD-ի բաժնետոմսերը նախաբորսայական առևտրում թռիչքաձև աճել են՝ ավելանալով ավելի քան 25%-ով։
Ընկերությունները հայտարարել են, որ OpenAI-ն առաջիկա տարիներին կտեղակայվի 6 գիգավատտ հզորությամբ AMD Instinct գրաֆիկական պրոցեսորների վրա՝ սկսելով առաջին 1 գիգավատտանոց փուլից։
Ընդհանուր հաշվարկով, OpenAI-ի նոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը, ներառյալ՝ Nvidia-ի և AMD-ի համաձայնագրերը, կարող են կազմել մինչև 1 տրիլիոն դոլար, քանի որ յուրաքանչյուր գիգավատտի կառուցման արժեքը գնահատվում է մոտ 50 միլիարդ դոլար։
Բացի AMD-ից, OpenAI-ն ներկայումս բանակցում է նաև Broadcom-ի հետ՝ իր հաջորդ սերնդի մոդելների համար հատուկ չիպերի արտադրության նպատակով։

OpenAI will become a shareholder of AMD: a new billion-dollar deal in the field of artificial intelligence
Artificial intelligence leader OpenAI and chipmaker Advanced Micro Devices (AMD) have announced a strategic partnership that will see OpenAI, led by Sam Altman, take up to a 10% stake in AMD.
AMD shares surged in premarket trading, up more than 25%, following the announcement of the deal.
The companies said OpenAI will deploy 6 gigawatts of AMD Instinct graphics processors over the coming years, starting with a first phase of 1 gigawatt.
In total, OpenAI’s new infrastructure projects, including the Nvidia and AMD deals, could be worth up to $1 trillion, with each gigawatt estimated to cost around $50 billion.
In addition to AMD, OpenAI is also in talks with Broadcom to build custom chips for its next-generation models.