63 տարեկան Թիմ Կուկի իրավահաջորդության ծրագրերը աստիճանաբար դառնում են Apple-ում գլխավոր թեմա: Ընկերության ավագ մենեջերների թվում, որոնց ազդեցությունը շարունակում է աճել, Ջոն Տերնուսն է՝ սարքավորումների ճարտարագիտության ավագ փոխնախագահը:
Թիմ Կուկը ղեկավարում է կորպորացիան 2011 թվականից: Նրա ղեկավարությամբ Apple-ը ներկայացրել է Apple Watch-ը, ամրապնդել է իր թվային ծառայությունների բիզնեսը և կենտրոնացել խառը իրականության տեխնոլոգիաների վրա:
Նախկինում հավանական իրավահաջորդի պաշտոնը կապված էր գլխավոր գործառնական տնօրեն Ջեֆ Ուիլյամսի հետ, սակայն նրա տարիքը և երկարատև պաշտոնավարումը ավելի հավանական են դարձնում, որ ղեկավարությունը կանցնի մենեջերների հաջորդ սերնդին:
Ջոն Տերնուսը Apple-ում է 2001 թվականից: Նա իր կարիերան սկսել է որպես Mac էկրանների վրա աշխատող ինժեներ, իսկ ավելի ուշ առաջադիմել է՝ ղեկավարելով ընկերության ամբողջ սարքավորումների բաժինը, որը ներառում է iPad-ը, Mac-ը, iPhone-ը և Apple Watch-ը:
Վերջին տարիներին Տերնուսը դարձել է ընկերության ամենաերևելի ղեկավարներից մեկը:
Ակնկալվում է, որ Թիմ Քուքը կմնա Apple-ում գործադիր տնօրենի պաշտոնը հանձնելուց հետո։ Նա կարող է ստանձնել տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը, ինչը նախկինում նկատվել է այլ խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններում, ինչպիսիք են Amazon-ը և Microsoft-ը։

Succession plans for Tim Cook, 63, are gradually becoming a hot topic at Apple. Among the company's senior executives whose influence continues to grow is John Ternus, Senior Vice President of Hardware Engineering.
Tim Cook has led the corporation since 2011. Under his leadership, Apple introduced the Apple Watch, strengthened its digital services business, and focused on mixed reality technologies.
The position of a potential successor was previously linked to Chief Operating Officer Jeff Williams; however, his age and long tenure make it more likely that leadership will pass to the next generation of managers.
John Ternus has been at Apple since 2001. He began his career as an engineer working on Mac displays and later rose to lead the company's entire hardware division, which includes the iPad, Mac, iPhone, and Apple Watch.
In recent years, Ternus has become one of the company's most visible executives.
Tim Cook is expected to remain at Apple after he steps down as CEO. He could take on the role of chairman of the board, a move that has been seen in the past at other major tech companies such as Amazon and Microsoft.