2030-ին հնարավոր կլինի նոր ատամներ աճեցնել
Ձկները, հատկապես՝ շնաձկները, հայտնի են իրենց ամբողջ կյանքում ատամներ վերաճեցնելու ունակությամբ։ Հիմա ճապոնացի գիտնականները փորձում են նման հրաշք իրականացնել մարդկանց մոտ։
Օսակայի Կիտանո հիվանդանոցի հետազոտող Կացու Տակահաշին և նրա թիմը սկսում են դեղամիջոցի կլինիկական փորձարկումները, որը կարող է ակտիվացնել մարդու երրորդ ատամների պաշարը։ Ըստ նրանց՝ բերանում արդեն կան թաքնված ատամների բջիջներ, որոնք ճիշտ պայմաններում կարող են աճել։
USAG-1 գենի ուսումնասիրությունները կենդանիների վրա ցույց են տվել, որ դրա արտադրած սպիտակուցն արգելակում է ատամների աճը։ Այդ սպիտակուցի ձևավորումը կանխող դեղամիջոցի կիրառումը մկների մոտ հաջողությամբ է ավարտվել։
Հետազոտողները վստահ են, որ նույն մեխանիզմը կարելի է կիրառել նաև մարդկանց մոտ։ Սա հատկապես կարևոր է նրանց համար, որոնք տառապում են անոդոնտիա հիվանդությամբ, երբ ատամների ամբողջական շարք չի զարգանում։
«Ատամներ աճեցնելու գաղափարը յուրաքանչյուր ատամնաբույժի երազանքն է։ Հույս ունենք՝ ապագայում մարդիկ կունենան երրորդ տարբերակը՝ ոչ միայն պրոտեզներ կամ իմպլանտներ, այլև նոր բնական ատամներ»,- ասել է Տակահաշին։
Եթե փորձարկումները հաջող ավարտվեն, ապա արդեն 2030-ին աշխարհը կարող է ունենալ նոր «ատամ աճեցնող» դեղամիջոց։

It will be possible to grow new teeth by 2030
Fish, especially sharks, are known for their ability to regrow teeth throughout their lives. Now, Japanese scientists are attempting to replicate this miracle in humans.
Katsu Takahashi, a researcher at Kitano Hospital in Osaka, and his team are starting clinical trials of a drug that could activate a person's third set of teeth. According to them, there are already hidden tooth cells in the mouth that can grow under the right conditions.
Studies of the USAG-1 gene in animals have shown that a protein it produces inhibits tooth growth. The use of a drug that prevents the formation of this protein has been successful in mice.
The researchers are confident that the exact mechanism can be applied to humans. This is especially important for individuals with anodontia, a condition in which a complete set of teeth fails to develop.
"The idea of ​​​​growing teeth is the dream of every dentist. "We hope that in the future people will have a third option - not just dentures or implants, but also new natural teeth," Takahashi said.