Ամերիկյան տիեզերական գործակալությունը՝ NASA-ն, հայտարարել է, որ ծրագրում է 2026 թ. փետրվարին չորս հոգուց կազմված անձնակազմով տիեզերանավ ուղարկել Լուսնի շուրջ տասնօրյա ճանապարհորդության։ Սա կլինի «Արտեմիս» ծրագրի երկրորդ փուլը, որի վերջնական նպատակը մարդու վայրէջքն է Լուսնի վրա և այնտեղ երկարաժամկետ ներկայության ապահովումը։
Նախապես NASA-ն հայտարարել էր, որ «Արտեմիս-2» առաքելության մեկնարկը տեղի կունենա 2026 թվականի ապրիլից ոչ ուշ, սակայն այժմ գործակալությունը նպատակ ունի այն ավելի շուտ իրականացնել։ Ինչպես հայտնում է BBC-ն, վերջին անգամ Լուսին մարդ է ուղարկվել 1972 թվականին՝ «Ապոլոն-17» առաքելության ընթացքում։
Նախագծով նախատեսվում է տիեզերք ուղարկել չորս անձի՝ Ռիդ Ուայզմանին, Վիկտոր Գլովերին, Քրիստինա Քոխին (NASA) և Ջերեմի Հանսենին (Կանադայի տիեզերական գործակալություն)։ Թեև նրանք չեն վայրէջք չեն կատարի Լուսնի վրա, սակայն կդառնան առաջին անձնակազմը, որը «Ապոլոն-17»-ից հետո առաջին անգամ կանցնի Երկրի ուղեծրից դուրս։
NASA-ի ղեկավարության խոսքով՝ եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ պլանի, առաքելության մեկնարկի պատուհանը կարող է բացվել արդեն 2026 թվականի փետրվարի 5-ին։ Սակայն, ինչպես նշել է NASA-ի վարչական փոխտնօրեն Լաքիշա Հոքինսը, իրենց հիմնական առաջնահերթությունը մնում է անվտանգության ապահովումը.
«Միասին մենք կմտնենք պատմության առաջին շարքերը», – հայտարարել է նա մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Հրթիռի արձակման պատասխանատու տնօրենի խոսքով՝ տիեզերագնացի արտակարգ հզոր Space Launch System (SLS) հրթիռն արդեն գրեթե պատրաստ է արձակման։

The American space agency NASA has announced that it plans to send a spacecraft with a crew of four people on a ten-day journey around the Moon in February 2026. This will be the second phase of the Artemis program, which aims to land a person on the Moon and ensure a long-term presence there.
NASA previously announced that the launch of the Artemis-2 mission would take place no later than April 2026, but now the agency aims to carry it out earlier. The BBC reports that the last time a person was sent to the Moon was in 1972, during the Apollo 17 mission.
The project plans to send four people into space: Reed Wiseman, Victor Glover, Christina Koch (NASA), and Jeremy Hansen (Canadian Space Agency). Although they will not land on the Moon, they will become the first crew to go beyond Earth's orbit for the first time since Apollo 17.
According to NASA management, if everything goes according to plan, the launch window for the mission could open as early as February 5, 2026. However, as NASA's deputy administrator for administration, Lakisha Hawkins noted, their main priority remains ensuring safety.
"Together, we will enter the first ranks of history," she said during a press conference.
According to the director responsible for the rocket's launch, the astronaut's extremely powerful Space Launch System (SLS) rocket is almost ready for launch.