ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ Մադրիդում կայացած բանակցությունների ընթացքում Վաշինգտոնն ու Պեկինը TikTok-ի՝ ամերիկյան ստորաբաժանումների սեփականության իրավունքի փոխանցման հարցում հասել են շրջանակային համաձայնության։ Նրա խոսքով՝ Դոնալդ Թրամփը և Սի Ծինփինը այս գործարքը կավարտեն ուրբաթ օրը։
Սոցիալական տեսահարթակ TikTok-ը ստեղծվել և գործարկվել է 2018 թվականի ամռանը չինական ByteDance ստարտափի կողմից և ներկայումս ունի ավելի քան մեկ ու կես միլիարդ օգտատեր 150 երկրում։ Նրանց մեծամասնությունը դեռահասներ են։
Չնայած ընկերությունը միշտ շեշտել է TikTok-ի միջազգային բնույթը, իր անկախությունը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունի իշխանություններից, մի շարք երկրներում հարթակը կասկածում են հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության մեջ և դիտարկում որպես Պեկինի գլոբալ ռազմավարության գործիք։
Սկսած 2020 թվականից՝ TikTok-ը սկսել է դժվարությունների բախվել այն շուկաներում, որտեղ ունի ամենամեծ թվով օգտատերեր։ Օրինակ՝ Հնդկաստանը ժամանակավորապես արգելափակել էր հարթակը, իսկ Դոնալդ Թրամփը դեռ իր առաջին նախագահական ժամկետից սկսած սպառնում էր ամբողջությամբ արգելել սոցիալական ցանցը ԱՄՆ տարածքում։
Արգելքից խուսափելու նպատակով՝ TikTok-ի չինացի սեփականատիրոջը առաջարկվել էր լուծում՝ գտնել գնորդ իր ամերիկյան ստորաբաժանումների համար։

US Treasury Secretary Scott Besant announced that during the talks in Madrid, Washington and Beijing reached a framework agreement on the transfer of ownership of TikTok's American units. According to him, Donald Trump and Xi Jinping will finalize this deal on Friday.
The social video platform TikTok was created and launched in the summer of 2018 by the Chinese startup ByteDance and currently has more than one and a half billion users in 150 countries. The majority of them are teenagers.
Although the company has always emphasized the international nature of TikTok, its independence from the authorities of the People's Republic of China, in several countries, the platform is suspected of cooperating with exceptional services. It is considered a tool of Beijing's global strategy.
Since 2020, TikTok has begun to face difficulties in the markets where it has the largest number of users. For example, India temporarily blocked the platform, and since his first term as president, Donald Trump has threatened to ban the social network in the United States altogether.
To avoid the ban, TikTok's Chinese owner was offered a solution: find a buyer for its American units.