Պենտագոնը պայմանագիր է կնքել հայկական արմատներով DeepSat ընկերության հետ
Հարավային Կալիֆորնիայում գործող DeepSat ստարտափը, որի համահիմնադիրներից են հայ մասնագետներ Ներսես Օհանյանը, Դավիթ Բաղդասարյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը, ստացել է 1.25 միլիոն դոլարի պայմանագիր ԱՄՆ օդային ուժերից՝ ծայրահեղ ցածր օրբիտում (VLEO) մոնիտորինգի հնարավորություններ մշակելու համար։
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ներսես Օհանյանը SpaceNews-ին ասել է, որ DeepSat-ի նպատակն է կիրառել առևտրային ամենաարդյունավետ տեսախցիկները՝ ապահովելու բարձրորակ պատկերներ VLEO-ից և այն դարձնելու մասշտաբային։
DeepSat-ը պատրաստվում է ստեղծել շուրջ 20 արբանյակից կազմված Orion’s Belt համաստեղությունը, որը հնարավորություն կտա յուրաքանչյուր 15-30 րոպեն մեկ դիտարկումներ իրականացնել Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։ Այս հաճախականությունն, ըստ Օհանյանի, թույլ կտա ընկերության հաճախորդներին՝ հայտնաբերել և հետևել ծովային նավերին։
Արբանյակները կհավաքագրեն ինչպես տեսանելի, այնպես էլ կարճալիք ինֆրակարմիր պատկերներ, կտրամադրեն տվյալներ նավերի ու օդանավերի մասին հատուկ ազդանշանային համակարգերի միջոցով։
Նախքան Orion’s Belt-ի գործարկումը, ընկերությունը նախատեսում է 2027-ին իրականացնել նախնական փորձարկում՝ SpaceX Transporter համատեղ արձակման միջոցով։
Օհանյանը, ով ավիատիեզերական ինժեներ է և երկար տարիներ աշխատել է տեխնոլոգիական ոլորտում, DeepSat-ը հիմնել է 2024-ին՝ BigStory VC-ի հիմնադիր գործընկեր Դավիթ Բաղդասարյանի և «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի համահիմնադիր Հայկ Մարտիրոսյանի հետ։
Այս նախագծով հայկական մասնագետների մասնակցությամբ ստեղծված ստարտափը ամրապնդում է իր դիրքերը միջազգային տիեզերական տեխնոլոգիաների շուկայում։

DeepSat, a Southern California-based startup co-founded by Armenians Nerses Ohanyan, David Baghdasaryan, and Hayk Martirosyan, has received a $1.25 million contract from the U.S. Air Force to develop monitoring capabilities for extremely low-Earth orbit (VLEO).
CEO Nerses Ohanyan told SpaceNews that DeepSat’s goal is to use the most commercially available cameras to provide high-quality images from VLEO and make it scalable.
DeepSat plans to create an Orion’s Belt constellation of about 20 satellites that will provide observations every 15-30 minutes over the Indo-Pacific region. According to Ohanyan, this frequency will allow the company’s customers to detect and track naval vessels.
The satellites will collect visible and short-wave infrared images and, through special signaling systems, provide data about ships and aircraft.
Before Orion’s Belt launches, the company plans to conduct an initial test in 2027 via a SpaceX Transporter co-launch.
Ohanyan, an aerospace engineer with many years of experience in the technology industry, founded DeepSat in 2024 with BigStory VC founding partner David Baghdasaryan and Bazumq Space Research Laboratory co-founder Hayk Martirosyan.
With this project, the startup, created with the participation of Armenian specialists, strengthens its position in the international space technology market.