Արևի վրա գրանցվել է հունիսի վերջից ի վեր ամենաուժեղ բռնկումը
Արևի վրա գրանցվել է M4.6 դասի բռնկում, որը, ըստ ժամանակակից հնգաստիճան համակարգի, պատկանում է չորրորդ աստիճանին։ Ռուսաստանի տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիայից հայտնում են, որ բռնկումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 25-ին, ժամը 09:24։
Գիտնականների խոսքով՝ սա տեղի է ունեցել Արևի ակտիվության կտրուկ աճի ֆոնին, որն առաջացել է արեգակնային սկավառակի տեսանելի կողմ դուրս եկած մի շարք խոշոր ակտիվ կենտրոնների պատճառով։ Այդ կենտրոնները վերջին օրերին արձակել են հզոր պլազմային արտանետումներ։

The sun has recorded its strongest flare since late June
A M4.6-magnitude flare has been recorded on the Sun, which is the fourth magnitude on the modern five-magnitude scale. The Solar Astronomy Laboratory of the Russian Space Research Institute reported that the flare occurred on August 25 at 09:24.
According to scientists, this occurred against the backdrop of a sharp increase in the activity of the Sun, which was caused by several large active centers that have emerged on the visible side of the solar disk. These centers have been emitting powerful plasma emissions in recent days.