YouTube-ը կօգտագործի AI՝ օգտատերերի տարիքը գուշակելու համար
YouTube-ը հայտարարել է նոր քայլի մասին․ հարթակը սկսում է օգտագործել արհեստական բանականություն՝ օգտատերերի տարիքը որոշելու համար՝ երեխաներին անպատշաճ բովանդակությունից պաշտպանելու նպատակով։ Նոր համակարգը կփորձի պարզել՝ օգտատերը չափահաս է, թե անչափահաս՝ ելնելով նրա դիտած տեսանյութերից, որոնումներից և հաշվի ակտիվությունից։
Եթե AI-ը որոշի, որ օգտատերը անչափահաս է, նրա հաշվին ավտոմատ կգործեն պատանեկան անվտանգության սահմանափակումներ․ որոշ բովանդակությունն անհասանելի կլինի, անհատականացված գովազդները կանջատվեն, կավելացվեն «դադար վերցնելու» հիշեցումներ։ Եթե չափահաս օգտատերը սխալմամբ ճանաչվի անչափահաս, նա ստիպված կլինի ապացուցել իր տարիքը՝ ներկայացնելով անձնագիր, բանկային քարտ կամ սելֆի։ Սա արդեն մտահոգություն է առաջացրել օգտատերերի մոտ, որոնք վախենում են իրենց անձնական տվյալների անվտանգությունից։ Սոցցանցերում տարածվում է նաև #boycottyoutube հեշթեգը։
Այս քայլը մաս է կազմում սոցիալական հարթակների ավելի լայն գործընթացի, որը նպատակ ունի կանխել երեխաների կողմից կեղծ տարիքով գրանցումները։ Նմանատիպ մոտեցումներ արդեն կիրառել են Meta-ն Instagram-ում, TikTok-ը և մի շարք այլ հարթակներ։

YouTube will use AI to guess users' ages
YouTube has announced a new step: the platform is starting to use artificial intelligence to determine users' ages to protect children from inappropriate content. The new system will try to determine whether a user is an adult or a minor based on the videos they watch, searches, and account activity.
Suppose the AI ​​determines that the user is a minor. In that case, their account will automatically be subject to youth safety restrictions. Some content will be inaccessible, personalized ads will be disabled, and “take a break” reminders will be added. If an adult user is mistakenly identified as a minor, they must prove their age by presenting a passport, bank card, or selfie. This has already caused concern among users who fear for the security of their data. The hashtag # boycottYouTube is also spreading on social networks.
The move is part of a wider process by social platforms to prevent children from registering with false ages. Meta has already used similar approaches on Instagram, TikTok, and several other platforms.