Olympus ռոբոտը կարող է օգնել Մարսի հետազոտությանը
Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) փորձարկումների դահլիճում ապագայի մոլորակային հետախույզը՝ չորքոտանի Olympus ռոբոտը, ցուցադրում է հնարավորություններ, որոնք կարող են փոխել տիեզերքի ուսումնասիրության ողջ տրամաբանությունը։ Այն, Մարսի պայմաններին նմանեցված միջավայրում, ցատկում է պատից պատ այնպիսի ճարպկությամբ, որ ներկայիս մարսագնացները կարող են միայն երազել։
Olympus-ը նախագծված է հատուկ ցածր ձգողականությամբ մոլորակների համար, ինչպիսիք են Լուսինը և Մարսը։ Նրա «կրկնակի» ոտքերը՝ ծնկային հոդերով և «թաթանման» ծայրերով, ապահովում են ճկուն և կայուն շարժ՝ թույլ տալով հեշտությամբ հաղթահարել ժայռապատ լանդշաֆտներ և մուտք գործել լավային թունելներ կամ քարանձավներ։ Մարսում, որտեղ ձգողականությունը ընդամենը 38% է Երկրի համեմատ, նման ունակությունը կարող է դառնալ անգնահատելի առավելություն։
Ռոբոտի ստեղծողը՝ Նորվեգիայի գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի հետազոտող Յորգեն Անկեր Օլսենը, համոզված է, որ նման տեխնոլոգիաները կարող են արմատապես փոխել այլ մոլորակների ուսումնասիրության եղանակը՝ բացելով ճանապարհ դեպի այն վայրեր, որոնք ներկայիս տեխնոլոգիաների համար պարզապես անհասանելի են։

In the European Space Agency's (ESA) test hall, the planetary explorer of the future, the quadruped Olympus robot, is demonstrating capabilities that could change the entire logic of space exploration. In an environment simulated to the conditions of Mars, it jumps from wall to wall with such agility that today's rovers can only dream of.
Olympus is explicitly designed for low-gravity planets such as the Moon and Mars. Its "double" legs, with knee joints and "paw-like" tips, provide flexible and stable movement, allowing it to overcome rocky landscapes and enter lava tunnels or caves easily. On Mars, where gravity is only 38% of that of Earth, such an ability could become an invaluable advantage.
The robot's creator, Jørgen Anker Olsen, a researcher at the Norwegian University of Science and Technology, is convinced that such technologies could radically change the way we study other planets, opening the way to places that are simply inaccessible to current technology.