Ավստրալիայում դեռահասների համար կարգելեն YouTube-ը
Ավստրալիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ YouTube-ը կներառվի դեռահասների համար սոցիալական մեդիայի արգելքի վերաբերյալ աշխարհի առաջին օրենքի շրջանակում՝ վերանայելով Alphabet-ին (GOOGLE) պատկանող հարթակը բացառելու՝ նախկին որոշումը։ Այս քայլը կարող է հանգեցնել իրավական վեճերի։
Որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ անցյալ ամիս ինտերնետի կարգավորող մարմինը կառավարությանը կոչ էր արել վերանայել YouTube-ի բացառումը։ Պատճառաբանվել էր, որ հարցման տվյալներով անչափահասների 37%-ը հայտնել է հարթակում վնասակար բովանդակության առկայության մասին․ սա սոցիալական մեդիա հարթակների մեջ ամենաբարձր ցուցանիշն է։
«Ես վերջ եմ դնում դրան», – հայտարարել է վարչապետ Էնթոնի Ալբանեզը՝ ընդգծելով, որ առցանց հարթակները բացասաբար են ազդում ավստրալացի երեխաների վրա։ Նա հիշեցրել է սոցիալական մեդիայի ընկերություններին իրենց սոցիալական պատասխանատվության մասին։

YouTube to be banned for teenagers in Australia
The Australian government has announced that YouTube will be included in the world’s first law to ban social media for teenagers, reversing an earlier decision to exclude the Alphabet (GOOGLE)-owned platform. The move could spark legal battles.
The decision comes after the internet regulator last month urged the government to reconsider its exclusion of YouTube. It said a survey found that 37% of minors had reported harmful content on the platform, the highest rate among social media platforms.
“I’m putting an end to this,” Prime Minister Anthony Albanese said, stressing that online platforms were hurting Australian children. He reminded social media companies of their social responsibility.