Աստղագետները հայտնաբերել են ժայռոտ մոլորակների ձևավորման ամենավաղ փուլերը
Աստղագետները առաջին անգամ հայտնաբերել են ժայռոտ մոլորակների ձևավորման ամենավաղ փուլերը՝ արևանման երիտասարդ աստղի շուրջ։ Բացահայտումն արվել է HOPS-315 կոչվող դեղին գաճաճ աստղի շրջանում, որը գտնվում է մոտ 1370 լուսային տարի հեռավորության վրա և ունի ընդամենը 100,000–200,000 տարվա տարիք։
Գիտնականները դիտարկել են գազի և փոշու տաք գոտի, որտեղ ձևավորվում են ապագա մոլորակների սաղմերը։
Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature ամսագրում։
Հետազոտության ղեկավար Մելիսա ՄաքՔլյուրը նշել է, որ առաջին անգամ հնարավոր է եղել փաստել ժայռոտ մոլորակների ձևավորման իրական ընթացքը։
Չիկագոյի համալսարանի Ֆրեդ Չիեսլան ընդգծել է, որ այս բացահայտումը աստղագիտության ոլորտում սպասված էր։ Դիտարկումները կատարվել են ՆԱՍԱ-ի Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակի և Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի համատեղ դիտարկումների միջոցով։

Astronomers have discovered the earliest stages of rocky planet formation around a young, sun-like star for the first time. The discovery was made in the vicinity of a yellow dwarf star called HOPS-315, which is located about 1,370 light-years away and is only 100,000–200,000 years old.
The scientists observed a hot zone of gas and dust where the embryos of future planets are forming.
The study was published in the journal Nature.
The study’s lead author, Melissa McClure, said that for the first time, it was possible to document the actual process of rocky planet formation.
Fred Ciesla of the University of Chicago stressed that this discovery was long-awaited in the field of astronomy. The observations were made using joint observations by NASA’s James Webb Space Telescope and the European Southern Observatory.