Գերմանիան պատրաստվում է մինչև 2030թ․ էապես ընդլայնել արհեստական բանականության կիրառությունը՝ խթանելու երկրի տնտեսությունն ու պահպանելու մրցունակությունը համաշխարհային տեխնոլոգիական մրցավազքում։ Այս մասին նշված է Գերմանիայի հետազոտությունների նախարարության ռազմավարության նախագծում։
AI-ի գլոբալ զարգացումը թափ է առնում, իսկ Չինաստանը, ԱՄՆ-ն և Հնդկաստանը համարվում են առաջատարներ՝ ճնշում գործադրելով Գերմանիայի և Եվրամիության վրա։
«Մենք ցանկանում ենք, որ 2030թ․ տնտեսության 10%-ը ձևավորվի AI-ի հիման վրա, և այն դառնա հիմնարար գործիք գիտական հիմնական ոլորտներում», - ասվում է փաստաթղթում։
Թե ներկայում AI-ն ինչ չափով է ներգրավված գերմանական տնտեսությունում, չի հստակեցվում։ Սակայն OECD-ի 2024թ. զեկույցում ընդգծվում է, որ Գերմանիան պետք է AI-ն օգտագործի իր առաջնային խնդիրների լուծման համար, ներառյալ՝ «կանաչ» անցումը, արդյունաբերական արդյունավետությունը և առողջապահության բարելավումը։
Կառավարությունը նախատեսում է ռազմավարությունն ընդունել մինչև ամսվա վերջ։ Այն ներառում է մինչև 2027 թվականը բարձր արտադրողականությամբ տվյալների մշակման կենտրոնների ստեղծում ԵՄ տարածքում։
Եվրոհանձնաժողովն արդեն 20 միլիարդ եվրո է հատկացրել «AI գիգաֆաբրիկաների» կառուցման համար։ Գերմանիան, ըստ տարեսկզբին ստորագրված կոալիցիոն համաձայնագրի, մտադիր է գոնե մեկ կենտրոն կառուցել իր տարածքում։ Deutsche Telekom ընկերությունը հետաքրքրված կողմերից է։

Germany is planning to significantly expand the use of artificial intelligence by 2030 to boost the country’s economy and maintain its competitiveness in the global technology race, according to a draft strategy by the German Ministry of Research.
The global development of AI is gaining momentum, with China, the United States, and India considered leaders, putting pressure on Germany and the European Union.
“We want 10% of the economy to be based on AI by 2030, and for it to become a fundamental tool in key scientific areas,” the document says.
It is not clear how much AI is currently involved in the German economy. However, the OECD’s 2024 report emphasizes that Germany should utilize AI to address its priority problems, including the “green” transition, industrial efficiency, and healthcare improvement.
The government plans to adopt the strategy by the end of the month. It includes the creation of high-performance data centers across the EU by 2027.
The European Commission has already allocated 20 billion euros for the construction of “AI gigafactories.” Germany, according to a coalition agreement signed earlier this year, intends to build at least one center on its territory. Deutsche Telekom is among the interested parties.