Արեգակի վրա գրանցվել է հզոր բռնկում
Երևանի ժամանակով գիշերը ժամը 01:49-ին Արեգակի վրա տեղի է ունեցել բարձրագույն՝ X մակարդակի բռնկում. հայտնել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիան։ Նախնական գնահատմամբ, բռնկման ուժգնությունը կազմել է X1.2։
Տիեզերական աստղադիտակների ուղարկած լուսանկարների համաձայն՝ բռնկումը տեղի է ունեցել նույն ակտիվ 4114 համարի շրջանում, որտեղ արդեն իսկ հունիսի 15-ին և 16-ին գրանցվել էին ամսվա ամենահզոր երկու բռնկումները՝ համապատասխանաբար M8.4 և M6.3 մակարդակներով։
Տվյալ ակտիվ հատվածը ներկայումս գտնվում է Արեգակի կենտրոնական միջօրեականի մոտ՝ Երկրի վրա առավելագույն ազդեցության գոտում։ Նախորդ բռնկումներն ուղեկցվել էին պլազմայի խոշոր արտազատումներով, սակայն դրանց ուղղությունները անցել էին մոլորակների դասավորության հարթությունից վեր՝ շրջանցելով Երկիրը։ Եթե Արեգակի գլոբալ մագնիսական դաշտի կառուցվածքը վերջին երկու օրում լուրջ փոփոխությունների չի ենթարկվել, ապա հնարավոր է, որ նոր բռնկման դեպքում պլազման նույնպես չշարժվի Երկրի ուղղությամբ։ Այնուամենայնիվ, այս պահին որևէ հաստատում պլազմայի արտազատման վերաբերյալ չկա։
Հիշեցնենք, որ X կարգի նախորդ ամենաուժեղ բռնկումը դիտվել էր մայիսի 25-ին։ Ընդհանուր առմամբ, այս տարի արդեն գրանցվել է X մակարդակի 8 բռնկում։ Այսօրվա X1.2-ն իր ուժգնությամբ տարվա չորրորդն է, մինչդեռ տարվա ամենահզոր բռնկումը մինչ այս մնում է մայիսի 14-ին գրանցված X2.7 մակարդակի բռնկումը։

A powerful flare was recorded on the sun
At 01:49 Yerevan time, the Sun experienced a maximum X-level flare, the Laboratory of Solar Astronomy of the Russian Academy of Sciences reported. According to a preliminary assessment, the intensity of the flare was X1.2.
According to photos sent by space telescopes, the flare occurred in the same active region, number 4114, where the two most powerful flares of the month were already recorded on June 15 and 16, with levels M8.4 and M6.3, respectively.
This active region is currently located near the Sun's central meridian, in the zone of maximum impact on the Earth. Significant plasma emissions accompanied previous flares, but their directions passed above the plane of the planetary arrangement, bypassing the Earth. If the structure of the Sun's global magnetic field has not undergone profound changes in the last two days, then it is possible that in the event of a new flare, the plasma will not move toward the Earth either. However, there is no confirmation of the plasma release at this time.
Recall that the previous strongest X-level flare was observed on May 25. In total, 8 X-level flares have already been recorded this year. Today's X1.2 is the fourth strongest of the year, while the strongest flare remains the X2.7 flare recorded on May 14.