OpenAI-ը 200 միլիոն դոլարի պայմանագիր է կնքել ԱՄՆ ՊՆ-ի հետ
Պենտագոնը հաղորդել է, որ ChatGPT արհեստական բանականության մշակող OpenAI ընկերությունը 200 միլիոն դոլար արժողությամբ պայմանագիր է կնքել  ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության հետ՝ ազգային անվտանգության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող արհեստական բանականության գործիքների մշակման նպատակով։
«Այս պայմանագրի շրջանակում իրականացվելու է ԱԲ ոլորտի առաջատար հնարավորությունների մշակման նախատիպը՝ ուղղված ինչպես ռազմական, այնպես էլ կառավարչական մարտահրավերների լուծմանը»,- նշվում է Պենտագոնի հայտարարության մեջ։
Ծրագրի հիմնական աշխատանքներն իրականացվելու են Վաշինգտոնում և հարակից տարածքներում։ Ակնկալվում է, որ այն կավարտվի 2026թ. հուլիսին։

The Pentagon announced that OpenAI, the developer of the ChatGPT artificial intelligence, has signed a $200 million contract with the US Department of Defense to develop artificial intelligence tools of strategic importance for national security.
"This contract will implement a prototype for developing leading-edge AI capabilities aimed at solving both military and management challenges," the Pentagon said.
The project's main work will be in Washington and the surrounding areas. It is expected to be completed in July 2026.