Երկու եվրոպական արբանյակ հաջողությամբ ստացել են արևի արհեստական խավարումներ։ Դրանք ներդաշնակ թռիչքի միջոցով գիտական դիտարկումների համար ապահովել են ժամեր տևող լիակատար «խավար». գրում է AP-ը։
Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը Փարիզի օդանավային ցուցահանդեսի ժամանակ հրապարակել է նորարարական այս առաքելության արդյունքները։ Արբանյակային այս դուետը տիեզերք է արձակվել անցյալ տարեվերջին և մարտից տասնյակ արհեստական արևի խավարումներ ստեղծել՝ Երկրից տասնյակ հազարավոր մղոն բարձրության վրա։
Արբանյակները թռչում են միմյանցից ընդամենը 150 մ հեռավորության վրա։ Դրանցից մեկը ծածկում է արևը, ինչպես լուսինն է անում բնական արևի խավարումների ժամանակ, իսկ մյուսը՝ հզոր հեռադիտակով նկարահանում արևի մթնոլորտային բարձր շերտը՝ կորոնան։ Սա հնարավոր է դարձել միլիմետրի ճշգրտությամբ նավիգացիայի և կառավարման շնորհիվ՝ օգտագործելով GPS, աստղադիտակներ, լազերներ ու ռադիոհաղորդիչներ։
Առաքելության երկու տարվա ընթացքում ակնկալվում է շաբաթական միջինը երկու արհեստական արևի խավարում՝ ընդհանուր մոտ 200, ինչը կապահովի ավելի քան 1000 ժամ շարունակական դիտարկում։ Սա իսկական գիտական հայտնագործություն կլինի, քանի որ արևի ամբողջական խավարումը տևում է ընդամենը մի քանի րոպե, երբ Լուսինը հիանալի կերպով գտնվում է երկրի և արևի միջև՝ միջինը ընդամենը 18 ամիսը մեկ անգամ:

Two European satellites have successfully achieved artificial solar eclipses. They flew in tandem to provide hours of total “darkness” for scientific observations, writes AP.
The European Space Agency announced the results of this innovative mission at the Paris Air Show. The satellites launched into space late last year, creating dozens of artificial solar eclipses tens of thousands of miles above Earth since March.
The satellites fly just 150 meters apart. One covers the Sun, as the Moon does during a natural solar eclipse, while the other uses a powerful telescope to capture images of the Sun’s upper atmosphere, the corona. Millimeter-precision navigation and control using GPS, telescopes, lasers, and radio transmitters make this possible.
During the two-year mission, an average of two artificial solar eclipses per week, about 200, are expected, providing more than 1,000 hours of continuous observation. This will be a real scientific breakthrough, as a total solar eclipse lasts only a few minutes when the Moon is perfectly positioned between the Earth and the Sun and occurs on average only once every 18 months.