Ստեղծվել է ծովի ջրում արագ լուծվող պլաստիկ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ճապոնացի գիտնականները մշակել են նոր տեսակի պլաստիկ, որը կարողանում է ամբողջությամբ՝ ընդամենը մի քանի ժամվա ընթացքում, լուծվել ծովի ջրում։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ այս նորարարությունն առաջարկում է խոստումնալից լուծում պլաստիկի գլոբալ աղտոտման խնդրին, որը լուրջ սպառնալիք է ինչպես օվկիանոսներին, այնպես էլ վայրի բնությանը։
Հետազոտողները նշում են, որ իրենց մշակած նյութը քայքայվում է անհամեմատ ավելի արագ և լրիվ՝ առանց որևէ միկրոպլաստիկ կամ այլ վնասակար հետք թողնելու։
Վակո քաղաքում գտնվող լաբորատորիայում նրանք ցուցադրել են, թե ինչպես է պլաստիկի փոքր կտորը ամբողջությամբ անհետանում աղի ջրով լի տարայի մեջ՝ մոտ մեկ ժամ խառնելուց հետո։
Նոր նյութը քայքայվում է նաև հողում՝ աղի ազդեցության շնորհիվ․ 5 սմ-անոց կտորն ամբողջությամբ վերանում է ավելի քան 200 ժամ անց։
Թեև առևտրայնացման հստակ ծրագրեր դեռ չեն հրապարակվել, նախագծի ղեկավար Տակուզո Աիդան հայտնել է, որ իրենց աշխատանքը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել, հատկապես՝ փաթեթավորման ոլորտում։
Աիդայի խոսքով՝ այս պլաստիկը ո՛չ թունավոր է, ո՛չ այրվող և չի արտանետում ածխաթթու գազ։ Սա թույլ է տալիս խուսափել միկրոպլաստիկների կուտակումից՝ խնդիր, որն այսօր մեծ վտանգ է ներկայացնում ջրային էկոհամակարգերի և սննդային շղթայի համար։

Plastic that dissolves quickly in seawater has been created (PHOTOS)
Japanese scientists have developed a new type of plastic that can completely dissolve in seawater in just a few hours. According to Reuters, this innovation offers a promising solution to the problem of global plastic pollution, which is a serious threat to both the oceans and wildlife.
The researchers note that the developed material decomposes faster and more completely without leaving any microplastics or other harmful traces.
In a laboratory in Wako, they demonstrated how a small piece of plastic completely disappears in a container full of salt water after about an hour of mixing.
The new material also decomposes in soil due to the effects of salt: a 5-centimeter piece completely disappears after more than 200 hours.
Although specific commercialization plans have not yet been announced, project leader Takuzo Aida said their work has aroused great interest, especially in the packaging industry.
According to Aida, this plastic is neither toxic nor flammable and does not emit carbon dioxide. This allows us to avoid the accumulation of microplastics, a problem that poses a significant threat to aquatic ecosystems and the food chain today.