Աստղագետները Ծիր Կաթինում հայտնաբերել են անսովոր օբյեկտ
Միջազգային գիտնականների խումբը հայտարարել է, որ Ծիր Կաթին գալակտիկայում հայտնաբերվել է անսովոր երկնային օբյեկտ։ Այն կարող է լինել աստղ, աստղերի զույգ կամ նույնիսկ ինչ-որ այլ, անհայտ բան. գրում է APnews-ը։
Այս օբյեկտը միաժամանակ ճառագայթում է ռենտգենային ճառագայթներ և ռադիոալիքներ։ Ավելին՝ այդ ճառագայթումը տեղի է ունենում կանոնավոր՝ յուրաքանչյուր 44 րոպեն մեկ, հատկապես ակտիվության բարձր փուլերում։
Ավստրալիայի Քերթինի համալսարանի գիտնական Էնդի Վանը հայտնել է, որ այս օբյեկտը գտնվում է մեզանից մոտ 15,000 լուսային տարի հեռավորության վրա՝ Ծիր Կաթինի այն հատվածում, որը լի է աստղերով, գազով և փոշով։ Ըստ նրա՝ դա կարող է լինել բարձր մագնիսականությամբ մեռած աստղ, օրինակ՝ նեյտրոնային աստղ կամ սպիտակ թզուկ։
«Կամ էլ դա կարող է լինել ինչ-որ էկզոտիկ ու մեզ դեռ անհայտ բան»,- ասել է Վանը։ Նա գլխավոր հեղինակն է այս հայտնագործությանը նվիրված հոդվածի, որը հրապարակվել է Nature գիտական ամսագրում։
NASA-ի Chandra ռենտգենային աստղադիտակը անցյալ տարի պատահաբար նկատել է այդ օբյեկտից եկող ռենտգենային ճառագայթները, երբ ուսումնասիրում էր սուպերնովայի՝ գերմեծ աստղի մնացորդները։ Վանը նշել է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ ռենտգենային ճառագայթում է արձանագրվում այսպես կոչված երկարաժամկետ ռադիոտրանսիենտից՝ հազվադեպ հանդիպող օբյեկտից, որը տասնյակ րոպեների ընթացքում կրկնվող ռադիոալիքներ է արձակում։
Քանի որ օբյեկտի հեռավորությունը դեռ հստակ չի որոշվել, աստղագետները չեն կարող հաստատ ասել, թե արդյոք այն կապ ունի գերմեծ աստղի մնացորդների հետ։ Ի դեպ, մեկ լուսային տարին հավասար է 5,8 տրիլիոն մղոնի։

Astronomers have discovered an unusual object in the Milky Way
An international team of scientists has announced that an unusual celestial object has been discovered in the Milky Way galaxy. It could be a star, a pair of stars, or something else, APnews writes.
This object simultaneously emits X-rays and radio waves. Moreover, this radiation occurs regularly, every 44 minutes, especially during periods of high activity.
Andy Wan, a scientist at Curtin University in Australia, said that this object is located about 15,000 light-years from us, in a part of the Milky Way full of stars, gas, and dust. He said it could be a dead star with high magnetism, such as a neutron star or a white dwarf.
"Or it could be something exotic and still unknown to us," said Wan. He is the lead author of an article on this discovery, published in the scientific journal Nature.
NASA's Chandra X-ray Observatory accidentally detected X-rays from the object last year while studying the remnants of a supernova, a supermassive star. Wan said this is the first time that X-rays have been detected from a so-called long-term radio transient, a rare object that emits radio waves that repeat over tens of minutes.
Since the object's distance has not yet been determined, astronomers cannot say whether it is related to the remnants of a supermassive star. By the way, one light-year is equal to 5.8 trillion miles.