Tesla-ի վաճառքները Եվրոպայում կտրուկ նվազել են
Մինչ էլեկտրական մեքենաների վաճառքն ընդհանուր առմամբ աճում է Եվրամիության 27 երկրներում, ամերիկյան Tesla ընկերության վաճառքի մասնաբաժինը կտրուկ նվազել է։ Դա կապված է ընկերության հիմնադիր Իլոն Մասկի քաղաքական գործունեության և Tesla-ի մոդելային շարքի հնացման հետ։
Եվրոպական ավտոմոբիլային արտադրողների ասոցիացիայի (ACEA) տվյալներով՝ ապրիլ ամսին Tesla-ն Եվրոպայում վաճառել է ընդամենը 5475 մեքենա, ինչը 52.6%-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։
2025-ի առաջին չորս ամսվա ընթացքում Tesla-ի վաճառքները նվազել են 46.1%-ով՝ հասնելով 41․677 մեքենայի։
Էլեկտրամեքենաների վաճառքի երբեմնի առաջատար Tesla-ն ապրիլին զիջել է առնվազն 10 մրցակցի, այդ թվում՝ Volkswagen-ին, BMW-ին, Renault-ին և չինական BYD ընկերությանը։

Tesla sales in Europe have fallen sharply
While electric car sales are growing in the 27-member European Union, Tesla’s market share has fallen sharply. This is due to the political activities of the company’s founder, Elon Musk, and the obsolescence of Tesla’s model range.
According to the European Automobile Manufacturers Association (ACEA), Tesla sold only 5,475 cars in Europe in April, which is 52.6% less than in the same month last year.
In the first four months of 2025, Tesla’s sales fell by 46.1%, reaching 41,677 cars.
Once the leader in electric car sales, Tesla lost ground to at least 10 competitors in April, including Volkswagen, BMW, Renault, and the Chinese company BYD.