Չինաստանը տիեզերք է ուղարկում AI արբանյակներ
Չինաստանը տիեզերք է արձակել արհեստական բանականությամբ 2800 արբանյակից առաջին 12-ը. հաղորդում է «Սինհուա» գործակալությունը։
Long March 2D հրթիռն արձակվել է Ցզյուցյուանի տիեզերակայանից։ Չինաստանի օդատիեզերական կորպորացիայի տվյալներով՝ բոլոր արբանյակները հաջողությամբ դուրս են բերվել Երկրի ուղեծիր։
Նախատեսվում է ստեղծել տիեզերական մալուխային համակարգ, որը կապահովի իրական ժամանակում տվյալների մշակում ուղեծրում՝ բարձրացնելով արբանյակային տվյալների մշակման արդյունավետությունը և նպաստելով արհեստական բանականության կիրառմանը տիեզերքում։
Վերջնական փուլում այս համակարգը կունենա մինչև 1000 պետաֆլոփս (PFlops) ընդհանուր հաշվարկային հզորություն։ Առաջին արձակված արբանյակները ներկայումս ապահովում են 5 PFlops հզորություն և 30 տերաբայթ ծավալով տվյալների պահեստավորում։ Դրանք հագեցած են արհեստական բանականությամբ աշխատող համակարգչային հանգույցներով և միջարբանյակային կապի միջոցներով։
Zhejiang Lab գիտահետազոտական լաբորատորիան նպատակ ունի տարեվերջին ուղեծրում տեղակայել ավելի քան 50 հաշվարկային արբանյակ։

Xinhua news agency reported that China has launched the first 12 of its 2,800 artificial intelligence satellites into space.
The Long March 2D rocket was launched from the Jiuquan Space Center. According to the China Aerospace Corporation, all the satellites have been successfully put into orbit.
It is planned to create a space cable system that will provide real-time data processing in orbit, increasing the efficiency of satellite data processing and promoting the application of artificial intelligence in space.
In the final stage, this system will have a total computing power of up to 1,000 petaflops (PFlops). The first satellites launched currently provide a capacity of 5 PFlops and a data storage capacity of 30 terabytes. They are equipped with artificial intelligence computer nodes and inter-satellite communication facilities.