Կես դար անց սովետական տիեզերանավը տիեզերքից կվերադառնա Երկիր
1970-ականներին դեպի Վեներա թռիչքի համար նախատեսված խորհրդային տիեզերանավը՝ Kosmos 482-ը, որը տասնամյակներ շարունակ մնացել է Երկրի ուղեծրում, առաջիկա օրերին կարող է անկառավարելի կերպով մուտք գործել մթնոլորտ. գրում է AP-ը։
Փորձագետների կարծիքով՝ ավելի քան կես տոննա քաշ ունեցող մետաղական կորպուսը կարող է Երկիր վերադառնալ մայիսի առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում։ Թե որտեղ կիջնի սարքը և արդյոք ամբողջությամբ կայրվի մթնոլորտում, դեռ հայտնի չէ։
Նիդերլանդացի գիտնական Մարկո Լանգբրուկի գնահատմամբ՝ սարքը, հնարավոր է, մթնոլորտ մուտք գործի մոտավորապես մայիսի 10-ին՝ մոտ 242 կմ/ժ արագությամբ։ Սակայն նա շեշտում է՝ մտահոգվելու կարիք չկա։
«Չնայած վտանգը բացառված չէ, բայց այն համեմատելի է մետեորիտի անկման հավանականության հետ։ Տարեկան մի քանի նման դեպք է լինում։ Ձեր կայծակահարվելու հավանականությունն ավելի բարձր է»,- նշել է Լանգբրուկը։
ԽՍՀՄ-ի կողմից Kosmos 482 տիեզերանավը արձակվել է 1972 թվականին՝ Վեներա ուղարկելու նպատակով։ Սակայն մեկնարկի ժամանակ տեղի ունեցած հրթիռային խափանումից հետո այն չի կարողացել լքել Երկրի ուղեծիրը։ Տիեզերանավի մեծ մասը մթնոլորտ է վերադարձել մոտ 10 տարի անց, սակայն դրա վայրէջքի մոդուլը՝ մոտ 1 մ տրամագծով և 500 կգ զանգվածով կաղապարը, շարունակել է բարձր էլիպսաձև ուղեծրով պտտվել Երկրի շուրջն ավելի քան կես դար։
Մոդուլը կառուցված է Վեներայի խիտ ածխաթթու գազի մթնոլորտում դիմակայելու համար, ինչն էլ մեծացնում է հավանականությունը, որ այն կարող է դիմանալ Երկրի մթնոլորտային ճնշմանը և ընկնել առանց ամբողջությամբ այրվելու։

After half a century, a Soviet spacecraft will return to Earth from space
The Soviet spacecraft Kosmos 482, designed to fly to Venus in the 1970s and which has remained in Earth orbit for decades, could re-enter the atmosphere uncontrolled in the coming days, writes AP.
According to experts, the metal body weighing more than half a ton could return to Earth in the first two weeks of May. It is unknown where the device will land and whether it will completely burn up in the atmosphere.
According to the assessment of the Dutch scientist Marco Langbroek, the device is likely to re-enter the atmosphere around May 10 at a speed of about 242 km / h. However, he emphasizes that there is no need to worry.
"Although the danger is not excluded, it is comparable to the probability of a meteorite falling. There are several such cases a year. The probability of your being struck by lightning is higher," Langbroek noted.
The Soviet Union launched the Kosmos 482 spacecraft to Venus in 1972. However, after a rocket failure during launch, it failed to leave Earth's orbit. Most of the spacecraft re-entered the atmosphere about 10 years later. Still, its landing module, a 1-meter-diameter, 500-kilogram (1,100-pound) craft, continued to orbit Earth in a highly elliptical orbit for over half a century.
The module is designed to withstand Venus's dense carbon dioxide atmosphere, which increases its likelihood of surviving Earth's atmospheric pressure and falling without completely burning up.