Meta-ն ներկայացրել է Llama AI մոդելների վրա հիմնված ծրագրավորման միջերես
Meta Platforms ընկերությունը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ մշակել է Llama արհեստական բանականության մոդելների հիման վրա գործող ծրագրավորման նոր միջերես (API), գրում է Reuters-ը։
Նոր Llama API-ն, որը ներկայացվել է Meta-ի առաջին ԱԲ մշակողների համաժողովի ժամանակ, մրցակցելու է այնպիսի խոշոր ընկերությունների՝ OpenAI-ի, Google-ի և DeepSeek-ի API-ների հետ։
«Այժմ դուք կարող եք սկսել օգտագործել Llama-ն ընդամենը մեկ տողով կոդ գրելով», — հայտարարել է Meta-ի գլխավոր արտադրանքի տնօրեն Քրիս Քոքսը։
API-ները հնարավորություն են տալիս ծրագրավորողներին ինտեգրել արհեստական բանականության հնարավորությունները սեփական արտադրանքների մեջ՝ ապահովելով հարմարեցում և արագ ներգործություն։ OpenAI-ի դեպքում API-ները կազմում են ընկերության եկամտի հիմնական աղբյուրը։
Meta-ն, որը ամսվա սկզբին թողարկել էր Llama մոդելի վերջին տարբերակը, չի ներկայացրել մանրամասներ API-ի գների վերաբերյալ։ Ըստ ընկերության մամուլի հաղորդագրության՝ ծառայությունը ներկայումս հասանելի է սահմանափակ թվով հաճախորդների համար՝ որպես նախնական տարբերակ, իսկ լայն հասանելիությունը նախատեսվում է առաջիկա շաբաթների կամ ամիսների ընթացքում։

Reuters reports that Meta Platforms announced on Tuesday that it has developed a new application programming interface (API) based on its Llama artificial intelligence models.
The new Llama API, unveiled at Meta's first AI developer conference, will compete with APIs from major companies such as OpenAI, Google, and DeepSeek.
"Now you can start using Llama with just one line of code," said Chris Cox, Meta's chief product officer.
APIs allow developers to integrate artificial intelligence capabilities into their products, providing customization and rapid response. In OpenAI's case, APIs are the company's primary source of revenue.
Meta, which released the latest version of its Llama model earlier this month, did not provide details on the API's pricing. According to the company's press release, the service is currently available to a limited number of customers as an initial version, with broader availability planned in the coming weeks or months.