Google-ը պնդում է՝ AI ներդրումները խթանում են գովազդի վաճառքը
Alphabet-ը՝ Google-ի մայր ընկերությունը, տեխնոլոգիական ներդրողներին վստահեցրել է, որ իր արհեստական բանականության (AI) ներդրումները, չնայած տնտեսական անորոշություններին, արդեն դրական ազդեցություն ունեն գովազդային բիզնեսի վրա. հաղորդում է Reuters-ը։
Ընկերության առաջին եռամսյակի շահույթն ու եկամուտը գերազանցել են ակնկալիքները, և Alphabet-ը հայտարարել է 70 միլիարդ դոլար արժողությամբ բաժնետոմսերի հետգնման մասին, ինչի արդյունքում նրա բաժնետոմսերի արժեքը աճել է 4%-ով՝ ավելացնելով շուկայական արժեքը 75 միլիարդով։
Alphabet-ը հաստատել է նաև իր 75 միլիարդ դոլար կապիտալ ծախսերի պլանը՝ նպատակ ունենալով շարունակել առաջատար լինել AI ոլորտում։ Սա դրական ազդանշան է դարձել նաև Meta-ի ու Amazon-ի բաժնետոմսերի համար։
Google-ի գովազդային եկամուտները, որոնք կազմում են ընդհանուր եկամտի գրեթե 75%-ը, այս եռամսյակում աճել են 8.5%-ով՝ հասնելով 66.89 միլիարդ դոլարի։ Սա ավելի ցածր աճ է, քան նախորդ եռամսյակում (10.6%), բայց ավելի բարձր, քան վերլուծաբանների սպասած 7.7%-ը։

Reuters reported that Alphabet, Google's parent company, has assured technology investors that its investments in artificial intelligence (AI) are already having a positive impact on its advertising business despite economic uncertainties.
The company's first-quarter profit and revenue beat expectations, and Alphabet announced a $70 billion share buyback, sending its shares up 4%, adding $75 billion to its market value.
Alphabet also confirmed its $75 billion capital spending plan, aiming to continue its leadership in AI. The move also sent shares of Meta and Amazon up.
Google's advertising revenue, which accounts for nearly 75% of total revenue, rose 8.5% to $66.89 billion this quarter. This is lower growth than in the previous quarter (10.6%) but higher than the 7.7% expected by analysts.