Nvidia-ն հայտարարել է 5.5 միլիարդ դոլարի վնասի մասին
Nvidia ընկերությունը հայտնել է, որ 5.5 միլիարդ դոլարի ֆինանսական վնաս է կրում՝ ԱՄՆ կառավարության կողմից Չինաստան իր H20 արհեստական բանականության չիպերի արտահանման նոր սահմանափակումների սահմանման արդյունքում։
H20 մոդելը թողարկվել էր 2024 թվականին՝ համապատասխանեցված ԱՄՆ-ի կողմից կիրառվող խիստ սահմանափակումներին, հնարավորություն տալով շարունակել վաճառքը Չինաստանի շուկայում։ Չիպն ունի համեմատաբար ցածր հաշվարկային հզորություն՝ համեմատած H100 մոդելի հետ, որի արտահանումը Չինաստան արդեն արգելված է։
Ըստ տվյալների՝ H20 չիպն առանցքային դեր է խաղացել չինական DeepSeek ընկերության կողմից ChatGPT-ի նման խելացի AI մոդելի՝ R1-ի ստեղծման գործում։ Վերջինս, ըստ հաղորդագրությունների, մշակվել է ամերիկյան համարժեքների համեմատությամբ զգալիորեն ցածր ծախսերով։ Այս զարգացումը տեխնոլոգիական ոլորտում առաջացրել է մեծ արձագանք՝ դիտարկվելով որպես խթան Չինաստանում արհեստական բանականության ոլորտի առաջխաղացման համար։

Nvidia announces $5.5 billion loss
Nvidia said it is taking a $5.5 billion financial hit after the U.S. government imposed new restrictions on the export of its H20 artificial intelligence chips to China.
The H20 was released in 2024, following strict U.S. restrictions, allowing it to continue selling in the Chinese market. The chip has relatively low processing power compared to the H100 model, which is already banned from being exported to China.
The H20 chip is said to have played a key role in developing R1, an innovative AI model similar to ChatGPT, by Chinese company DeepSeek. The latter was reportedly developed at a significantly lower cost than its American counterparts. The development has sparked a massive backlash in the tech industry, seen as a boost to China’s AI industry.