Tesla-ը դադարեցրել է Չինաստանից էլեկտրական բեռնատարների մասերի ներմուծումը
Reuters-ի հաղորդմամբ՝ Tesla ընկերության՝ Չինաստանից Cybercab և Semi էլեկտրական բեռնատարների բաղադրիչներ ներմուծելու ծրագրերը դադարեցվել են այն բանից հետո, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առևտրային պատերազմի շրջանակում զգալիորեն բարձրացրել է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը։
Այս որոշումը կարող է խոչընդոտել Tesla-ի՝ երկար սպասված մոդելների զանգվածային արտադրության մեկնարկը։ Ընկերության գործադիր տնօրեն Իլոն Մասքը դրանք ներդրողներին ներկայացրել էր որպես ամերիկյան ավտոարդյունաբերողի աճի խթանման կարևոր նորամուծություններ։
Աղբյուրների համաձայն՝ երբ Թրամփը սահմանեց 34% մաքսատուրք Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների համար, Tesla-ն պատրաստ էր կրել այդ լրացուցիչ ծախսերը։ Սակայն երբ մաքսատուրքերը բարձրացան այդ շեմից բարձր, ընկերությունը այլևս չկարողացավ պահպանել ներմուծման ծրագրերը։ Մասնավորապես՝ ապրիլի 9-ին մաքսատուրքը բարձրացվել է մինչև 84%, իսկ հետագայում՝ մինչև 125%, ինչի հետևանքով Չինաստանից ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների համար ընդհանուր մաքսատուրքը հասել է 145 տոկոսի։
Ընկերության գործադիր տնօրեն Իլոն Մասքը դրանք ներդրողներին ներկայացրել էր որպես ամերիկյան ավտոարդյունաբերողի աճի խթանման կարևոր նորամուծություններ։

Tesla's Reuters reported that plans to import components for its Cybercab and Semi electric trucks from China have been halted after President Donald Trump imposed tariffs on Chinese goods during a trade war.
The decision could delay Tesla's long-awaited mass production of the models, which CEO Elon Musk had pitched to investors as key innovations to boost the American automaker's growth.
According to sources, when Trump imposed a 34% tariff on Chinese goods, Tesla was prepared to pay the additional costs. But when tariffs rose above that threshold, the company could no longer sustain its import plans. Specifically, on April 9, the tariff was raised to 84% and later to 125%, bringing the total tariff on goods exported from China to the US to 145%.
The company's CEO, Elon Musk, presented these to investors as important innovations to stimulate the growth of the American automaker.
According to sources, when Trump imposed a 34% tariff on goods imported from China, Tesla was ready to bear these additional costs. However, when tariffs rose above that threshold, the company could no longer maintain its import plans. Specifically, on April 9, the tariff was raised to 84% and later to 125%, bringing the total tariff on goods exported from China to the US to 145%.