Nissan-ը հրաժարվել է Մեքսիկայում Infiniti-ի արտադրությունից
Ճապոնական Nissan Motor ավտոընկերությունը կդադարեցնի Infiniti QX50 և QX55 ամենագնացների նոր պատվերների ընդունումը ամերիկյան շուկայի համար: Պատճառը ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված մաքսատուրքերն են։
Reuters-ի տվյալներով՝ նշված մոդելներն արտադրվում են Մեքսիկայում: Infiniti-ի արտադրությունից հրաժարվելու ֆոնին, ընկերությունը որոշել է երկու հերթափոխով արտադրել Rogue ամենագնացը Թենեսի նահանգի Զմյուռնիա քաղաքում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ մեքենաների ներկրման համար 25%-ի չափով մաքսատուրքեր կսահմանվեն: Ընդ որում, Infiniti QX50-ի և QX55-ի արտադրությունը, որոնք նախատեսված են այլ շուկաների համար, կշարունակվի:
Թրամփի սակագնային քաղաքականությունը մտահոգություն է առաջացնում Ճապոնիայում, հատկապես կապված ավտոմեքենաների ներմուծման մաքսատուրքերի հետ, որոնք կազմում են մոտ 28%-ը Նահանգներ ճապոնական արտահանման մեջ: Սպիտակ տան ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ներմուծվող բոլոր ապրանքների համար մաքսատուրքերի նվազագույն դրույքաչափ կսահմանի 10%-ի չափով:

Nissan abandons Infiniti production in Mexico
Japanese automaker Nissan Motor will stop accepting new orders for the US market for the Infiniti QX50 and QX55 SUVs. The reason is the tariffs imposed by the US.
According to Reuters, the models are manufactured in Mexico. Since Infiniti's decision to abandon production, the company has produced the Rogue SUV in two shifts in Smyrna, Tennessee.
US President Donald Trump announced that 25% tariffs would be imposed on imported cars. At the same time, production of the Infiniti QX50 and QX55, which are intended for other markets, will continue.
Trump's tariff policy is causing concern in Japan, especially regarding import tariffs on cars, which account for about 28% of Japanese exports to the United States. The head of the White House also announced that the United States will set a minimum % tariff rate of 10% for all imported goods.