BMW-ն իր մեքենաներում կանցնի չինական AI-ի
2026 թվականից Չինաստանում BMW նոր սերնդի բոլոր մեքենաները կհամալրվեն չինական Alibaba ինտերնետային հսկայի արհեստական ​​ինտելեկտով։ Գերմանական ավտոարտադրողը հույս ունի այն օգտագործել տեղական ավտոարտադրողների հետ բացը փակելու և «շարժունակության նոր դարաշրջան բացելու» համար:
Նոր համակարգը կներառի երկու թվային օգնական՝ Car Genius-ը, որը կլինի մոքենայի տեխնիկական փորձագետը, և Travel Companion-ը՝ նավիգացիայի և զվարճանքի մասով ուղեկիցը: Այն հիմնված է Alibaba-ի Qwen լեզվի մոդելի վրա և կկարողանա ավելի լավ հասկանալ խոսքը, առաջարկել ռեստորաններ, պլանավորել երթուղիներ և հարմարվել կոնկրետ վարորդի սովորություններին:
«Մեր համագործակցությունն Alibaba-ի հետ միասին աճելու օրինակ է: Հիմնական նպատակը չինացի վարորդների համար ավելի խելացի, անվտանգ և անհատականացված ճամփորդական փորձի ստեղծումն է», - ասել է BMW China-ի նախագահ Շոն Գրինը:
BMW-ի և Alibaba-ի համագործակցությունը սկսվել է դեռևս 2015 թվականին: Այդ ժամանակից ի վեր նրանք միասին աշխատում են թվային լուծումների և մեքենաների մեջ տեխնոլոգիաների ինտեգրման վրա:

BMW to switch to Chinese AI in its cars
Starting in 2026, all new BMW cars in China will be equipped with artificial intelligence from Chinese internet giant Alibaba. The German automaker hopes to use it to bridge the gap with local automakers and “open a new era of mobility.”
The new system will include two digital assistants: Car Genius, a technical expert on the car, and Travel Companion, a companion for navigation and entertainment. It is based on Alibaba’s Qwen language model and will enable a better understanding of speech, recommendations for restaurants, planning routes, and adapting to the habits of a specific driver.
“Our partnership with Alibaba is an example of growing together. The main goal is to create a smarter, safer, and more personalized travel experience for Chinese drivers,” said Sean Green, president of BMW China.
BMW and Alibaba began their partnership in 2015. Since then, they have been working together on digital solutions and the integration of technologies into cars.