Մաքսատուրքերի կիրառմանն ընդառաջ ԱՄՆ-ում էապես աճել է մեքենաների վաճառքը
ԱՄՆ-ում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ավելի շատ պիկապ բեռնատարներ և սպորտային մեքենաներ են վաճառվել։ Սա նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ավտոմեքենաների ներմուծման համար սահմանված մաքսատուրքերի կիրառումից առաջ, քանի որ նոր քաղաքականությունը կարող է էապես բարձրացնել սակագները. հայտնում է Reuters-ը։
Ցուցակը գլխավորել է General Motors-ը. վաճառքն աճել է 17%-ով։  Միևնույն ժամանակ, Wards Intelligence-ի տվյալներով, առաջին եռամսյակում էլեկտրական մեքենաների վաճառքն աճել է 19.2%-ով, թեև Tesla-ն ակնկալվում է, որ ընդհակառակը, կհայտարարի նվազման մասին՝ իր հնացող մոդելների նկատմամբ պահանջարկի թուլացման և գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկի քաղաքականության դեմ աճող դժգոհության ֆոնին:
Մաքսատուրքերը կարող են նաև նվազեցնել շուկայում ավելի ցածր գնով ներմուծվող մեքենաների թիվը, ինչպիսին է Ford-ի կոմպակտ Maverick պիկապը։

Car sales in the US have increased significantly ahead of the implementation of tariffs
More pickup trucks and sport utility vehicles were sold in the United States in the first quarter than in the same period last year. Reuters reported that this was before President Donald Trump imposed tariffs on imported cars, as the new policy could significantly increase tariffs.
General Motors topped the list, with sales up 17%. Meanwhile, sales of electric vehicles rose 19.2% in the first quarter, according to Wards Intelligence. Tesla is expected to report a decline amid weakening demand for its aging models and growing discontent with CEO Elon Musk’s policies.
The tariffs could also reduce the number of lower-priced imported cars, such as Ford’s compact Maverick pickup, on the market.