Իլոն Մասկն ու Apple-ը վիճել են արբանյակների պատճառով
SpaceX ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը փորձել է խանգարել Apple-ին iPhone-ում արբանյակային կապի գործառույթը տարածելու հարցում, հայտնում է The Wall Street Journal (WSJ): Apple-ի՝ արբանյակային կապի հզորություններն ընդլայնելու ջանքերը զայրացրել են Մասկին: Նա կարծում է, որ Apple-ը կարող է խոչընդոտել իր Starlink արբանյակային ինտերնետ ծառայության զարգացմանը: Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրների համաձայն՝ Apple-ն ու SpaceX-ը վիճում են՝ չնայած նրան, որ երկուսն էլ նույն նպատակն ունեն՝ վերացնել բջջային կապի կույր կետերը ԱՄՆ-ում:
iPhone-ի արտադրողը մեծ ներդրումներ է կատարում արբանյակային հաղորդակցության մեջ, ինչը օգտատերերին հնարավորություն է տալիս կապի մեջ մնալ այն վայրերում, որտեղ ավանդական անլար ազդանշաններն անհասանելի են: Մինչդեռ Մասկի SpaceX-ն արձակել է ավելի քան 550 արբանյակ՝ Starlink ծառայության միջոցով բջջային կապ ապահովելու համար:
Հերթական սկանդալը կապված է նրա հետ, որ Apple-ի գործընկեր Globalstar-ը Կապի դաշնային հանձնաժողովից (FCC) խնդրել է ընդլայնել արբանյակային կապի հաճախականությունների սպեկտրը: Շուտով SpaceX-ը FCC-ից պահանջել է մերժել Globalstar-ի հայտը: WSJ-ի հետ զրուցած մասնագետները նշել են, որ Apple-ն ու SpaceX-ը մրցում են սահմանափակ ռադիոհաճախականությունների համար: Ավելի վաղ ընկերությունները քննարկել էին iPhone-ին Starlink-ին ուղղակիորեն միացնելու և T-Mobile օպերատորի միջոցով համագործակցելու հնարավորությունը, սակայն Apple-ը շարունակել է օգտվել նաև Globalstar-ի ծառայություններից:
«Սերբիայի և Հունգարիայի պաշտպանության նախարարությունները 2025 թվականի համար նախատեսել են աննախադեպ թվով՝ 79 համատեղ միջոցառումներ, ներառյալ զորավարժություններ: Համեմատության համար՝ 2023-ին դրանք եղել են 48: Այս համատեղ գործունեության մասին պայմանագիրը կնպաստի Սերբիայի և Հունգարիայի միջև ռազմական դաշինքի կամ միության ստեղծմանը»,- ասել է Վուչիչը:

Elon Musk and Apple have a falling out over satellites
The Wall Street Journal (WSJ) reports that SpaceX CEO Elon Musk has tried to block Apple from bringing satellite connectivity to the iPhone. Apple’s efforts to expand its satellite capabilities have angered Musk, who believes that Apple could hinder the development of its Starlink satellite internet service. According to sources familiar with the situation, Apple and SpaceX are at odds despite both having the same goal: to eliminate cellular dead spots in the United States.
The iPhone maker is investing heavily in satellite communications, which allows users to stay connected in places where traditional wireless signals are unavailable. Meanwhile, Musk’s SpaceX has launched over 550 satellites to provide cellular connectivity through its Starlink service.
The next scandal concerns Apple’s partner Globalstar, which has asked the Federal Communications Commission (FCC) to expand the frequency spectrum for satellite communications. SpaceX soon instructed the FCC to reject Globalstar’s application. Experts who spoke to the WSJ noted that Apple and SpaceX compete for limited radio frequencies. Earlier, the companies discussed the possibility of connecting iPhones directly to Starlink and cooperating through the T-Mobile operator, but Apple continued to use Globalstar’s services.
“The defense ministries of Serbia and Hungary have planned an unprecedented number of joint events, including military exercises, for 2025: 79. In 2023, there were 48. This agreement on joint activities will contribute to creating a military alliance or union between Serbia and Hungary,” Vučić said.