Apple-ին դատի են տվել AI-ի պատճառով
ԱՄՆ-ում Apple-ի դեմ դատական հայց է ներկայացվել արհեստական բանականության (AI) գործառույթների պատճառով, հայտնում է Axios պարբերականը։ Հայցը ներկայացվել է Clarkson Law Firm իրավաբանական ընկերության կողմից՝ Կալիֆոռնիայի Սան Խոսեի նահանգային դատարաններից մեկին: Հայցում պնդվում է, որ Apple-ը գովազդել է AI գործառույթներ, որոնք, սակայն, մասամբ հասանելի են եղել կամ ընդհանրապես հասանելի չեն եղել ընկերության սարքերում։
Հայցվորները որպես օրինակ նշել են iPhone 16 սերիայի սմարթֆոնները, որոնք գովազդվել են Apple Intelligence-ի աջակցությամբ, սակայն թողարկման պահին հեռախոսներում AI գործառույթներ առկա չեն եղել: Սպառողները նաև մատնանշել են Apple Intelligence-ի գովազդը դերասանուհի Բելլա Ռեմսիի մասնակցությամբ, որտեղ ընկերությունը ցույց է տվել, թե ինչպես օգտատերը կարող է պատրաստվել հանդիպման՝ ամբողջովին ապավինելով iPhone-ի AI գործառույթներին։
Հայցվորների պնդմամբ՝ IT հսկայի գովազդը սպառողների մոտ ձևավորել է «հստակ և հիմնավորված ակնկալիքներ, որ հեղափոխական ֆունկցիաները հասանելի կլինեն iPhone-ի թողարկման պահին»: Apple-ն իրոք հետաձգել է AI ծառայությունների ներդրումը իր սարքերում, և նույնիսկ այժմ Apple Intelligence-ի առանձնահատկությունները հասանելի են միայն սահմանափակ թվով երկրներում։

Axios reports that Apple has been sued in the US over its artificial intelligence (AI) features. The lawsuit, filed by Clarkson Law Firm in a federal court in San Jose, California, alleges that Apple advertised AI features that were either partially or unavailable on the company's devices.
The plaintiffs cited the iPhone 16 series as an example. Although the phones were advertised as featuring Apple Intelligence, they did not have AI features when released. Consumers also pointed to an Apple Intelligence ad featuring actress Bella Ramsey. The company showed how a user could prepare for a meeting by relying entirely on the iPhone's AI features.
The plaintiffs claim that the IT giant's advertising created "clear and reasonable expectations among consumers that revolutionary features would be available at the time of iPhone's release." Apple has indeed delayed the introduction of AI services to its devices, and even now, Apple Intelligence features are only available in a limited number of countries.