Հրապարակվել է աշխարհում առաջին թերթը, որն ամբողջությամբ ստեղծվել է AI միջոցով
Իտալական Il Foglio թերթը թողարկել է փորձնական համար, որում բոլոր նյութերը՝ ներառյալ հոդվածները, վերնագրերը և նույնիսկ հեգնական դիտողությունները, ստեղծվել են նեյրոցանցի կողմից։ The Guardian-ը հայտնում է, որ այս օրինակը, որը կոչվում է Il Foglio AI, աշխարհում առաջինն է, որն ամբողջությամբ գեներացվել է արհեստական բանականության միջոցով։
Թերթի գլխավոր խմբագիր Կլաուդիո Սերասան բացատրել է, որ փորձի նպատակն է ցույց տալ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների ազդեցությունը ժամանակակից լրագրության վրա։ Նրա խոսքով՝ նախագծի շրջանակներում լրագրողները միայն հարցեր են տվել AI-ին և ստուգել պատասխանները, մինչդեռ նեյրոցանցն ինքնուրույն ստեղծել է հոդվածներ, որոնք զերծ են եղել քերականական կոպիտ սխալներից։
Չորս էջից բաղկացած այս թողարկումը հասանելի է ինչպես տպագիր, այնպես էլ առցանց տարբերակներով։ Այն զուրկ է անձնական կարծիքներից, խորը վերլուծություններից և կենդանի հարցազրույցներից, որոնք բնորոշ են ավանդական լրագրությանը։ Նյութերը ներկայացված են պարզ և հասկանալի հոդվածների տեսքով՝ առանց ակնհայտ քերականական սխալների, սակայն չեն պարունակում մարդկանց ուղղակի մեջբերումներ։
Հատուկ համարի առաջին էջում հրապարակվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին նվիրված հոդված, որը նկարագրում է «իտալական թրամփականության պարադոքսը» և այն, թե ինչպես են դրա հետևորդները դեմ «մշակույթի վերացմանը», բայց կամ աչք են փակում դրա վրա, կամ, առավել վատ, «ուրախանում» դրանով։ Առաջին էջում տեղադրված է նաև «Պուտին. 10 դավաճանություն» վերնագրով սյունակ, որը պատմում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի «20 տարվա չկատարված խոստումների, խզված համաձայնությունների և դրժված երդումների մասին»։ Թողարկումն ընդգրկում է նաև հոդված Իտալիայի տնտեսական բարեփոխումների, եկամտահարկի փոփոխությունների և 750 հազար աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացման մասին։

The world's first newspaper created entirely by AI has been published
The Italian newspaper Il Foglio has released a pilot issue in which all the material, including articles, headlines, and even sarcastic comments, was created by a neural network. The Guardian reports that this example, called Il Foglio AI, is the first in the world to be generated entirely by artificial intelligence.
The newspaper's editor-in-chief, Claudio Serrasa, explained that the experiment aims to demonstrate the impact of artificial intelligence technologies on modern journalism. According to him, within the project's framework, journalists only asked questions to the AI ​​and checked the answers, while the neural network independently generated articles that were free of gross grammatical errors.
The four-page issue is available in both print and online versions. It is devoid of personal opinions, in-depth analysis, and live interviews, which are characteristic of traditional journalism. The materials are presented in the form of simple and understandable articles without obvious grammatical errors, but they do not contain direct quotes from people.
The special issue features a front-page article on US President Donald Trump, describing the "paradox of Italian Trumpism" and how his followers oppose the "destruction of culture" but either disregard it or, worse, "rejoice" in it. The front-page column also features "Putin: 10 Betrayals," which recounts "20 years of broken promises, broken agreements, and broken oaths" by Russian President Vladimir Putin. The issue also includes an article on Italy's economic reforms, income tax changes, and salary increases for 750,000 workers.
It is important to note that none of the articles published in the newspaper's pages directly quote any individual.